World Tennis

  • Fucking hell...niech Cie piekło pochłonie, Lopez :cursing:
    Feliciano Lopez defeated Łukasz Kubout after a dramatic 5-setter.
    Thank you Łukasz for this exciting week, you gave us so many emotions, too bad you didn't make it to the quaterfinal, but anyway you were great! Thank you serve & volley master :obey:

  • Fucking hell...niech Cie piekło pochłonie, Lopez :cursing:
    Feliciano Lopez defeated Łukasz Kubout after a dramatic 5-setter.
    Thank you Łukasz for this exciting week, you gave us so many emotions, too bad you didn't make it to the quaterfinal, but anyway you were great! Thank you serve & volley master :obey:


    Yeah, that's right, but it's hurts so much...

  • Fucking hell...niech Cie piekło pochłonie, Lopez :cursing:
    Feliciano Lopez defeated Łukasz Kubout after a dramatic 5-setter.
    Thank you Łukasz for this exciting week, you gave us so many emotions, too bad you didn't make it to the quaterfinal, but anyway you were great! Thank you serve & volley master :obey:

    Dalej lubisz Lopeza? ;)

  • Łączę się z wami we łzach dziewczyny... ale głowa do góry laski, Łukasz pokazał, że nie będzie Hiszpan Polaka lał ot tak...zostawił naprawdę bardzo dobre wrażenie, pokazał kawał wyśmienitego tenisa. Słyszałam, że jeden z gości z BBC powiedział, że Łukasz gra najsolidniejszy tenis turnieju :) Dobra...a teraz Feliciano!!! For the final! Go for it! :super:
    Btw, Caroline Wozniacki is out of the tournament. She was defeated by Dominika Cibulkova *evil laugh*

  • Dalej lubisz Lopeza? ;)

    Jestem stała w uczuciach ;) Tak, dalej go lubię. Lubię go, mimo że pokonał Łukasza, mimo że próbował powybijać pół kortu piłką...
    Feli po finał :super: ;)
    Btw, Serena Williams is also out of the torunament. She was beaten by Marion Bartoli 6:3, 7:6...her sister lost as well...against Tsvetana Pironkova again! Bravo, Tsveti ;) Alright...so both Serena and Venus are out...now it's gonna be even more exciting. I'd like Masha Sharapova to win Wimbledon again, although I know it's gonna be extremly hard.

  • Oczywiście, bo który tenisista gra klasyka na trawie, czyli serve&volley tak często? Nikt już tak nie gra. Ważne, żeby pieprznąć 200km/h serwisem i koniec wymiany.
    A Woźniacki... Z niej taki nr 1, jak z Kubota 93. tenisista. Tyle, że Kubot zasługuje na wyżej, a Caroline na niżej.


    I hope, that Djokovic and Azarenka will win Wimbledon.

  • Łączę się z wami we łzach dziewczyny... ale głowa do góry laski, Łukasz pokazał, że nie będzie Hiszpan Polaka lał ot tak...zostawił naprawdę bardzo dobre wrażenie, pokazał kawał wyśmienitego tenisa. Słyszałam, że jeden z gości z BBC powiedział, że Łukasz gra najsolidniejszy tenis turnieju :) Dobra...a teraz Feliciano!!!



    Đây là diễn đàn quốc tế, xin vui lòng viết bằng tiếng Anh :teach: :lol:

  • Jasne, bo ranking w żadnym wypadku nie oddaje faktycznych możliwości tenisisty. To co się teraz dzieje z WTA...Boże...widzisz i nie grzmisz. Nawiązała się tu już kiedyś rozmowa o Woźniackiej przy okazji RG, ten jej moonballing, skrajnie defensywny styl gry, totalna pasywność...z niej jest taka liderka, jak ze mnie 2-metrowy siatkarz o zasięgu 390 w ataku.


    Who is your favourite to win Wimbledon this year? (both men & women)

  • spokojnie dziewczyny, spokojnie :lol: no i bardzo mnie dzis pocieszyla Dominika ze pokonala Karoline...naprawde Karolina nie ma winneru, nie ma konczacego uderzenia..

  • Hello Tom :wavy: Congrats to Slovaks! I'm also glad Dominka defeated Woniazcki :thumbup: Hey, Ty jesteś Polakiem mieszkającym na Słowacji, czy Słowakiem dobrze rozumiejącym/mówiącym/piszącym po polsku? :rolll:

  • Jasne, bo ranking w żadnym wypadku nie oddaje faktycznych możliwości tenisisty. To co się teraz dzieje z WTA...Boże...widzisz i nie grzmisz. Nawiązała się tu już kiedyś rozmowa o Woźniackiej przy okazji RG, ten jej moonballing, skrajnie defensywny styl gry, totalna pasywność...z niej jest taka liderka, jak ze mnie 2-metrowy siatkarz o zasięgu 390 w ataku.


    Who is your favourite to win Wimbledon this year? (both men & women)


    To prawda, dla mnie liderka światowego rankingu bez wygranego wielkiego szlema nie jest rzeczywistą liderką; bo uciułać sobie punkty na jakichś tam turniejach z cyklu WTA(np. w przypadku Woźniackiej w Kopenhadze, czy Brukseli gdzie nie grało żadne znane nazwisko z pierwszej dziesiątki praktycznie) to i ja bym mogła.


    In english now: Number one without win in Grand Slams is not number one. Wozniacki can win in little tournaments like Brussels, or Copenhagen, but she will never be number one without Grand Slam. I still waiting for her victory in Wimbledon, or Australian Open maybe, but I'm waiting a little long.


    Hmm... I think, that in men category can win Federer, but I see that he has a little problem with Youzhny... 8|
    Just not Nadal, please, it's boring... I am a big fan of Djokovic, so I hope, that he will win Wimbledon and he will be a new number 1.


    In women category... Azarenka, I hope(I love her, so I want her to win), maybe Kvitova(she's great, too), Lisicki...

  • Yeah, but even if Caroline would win a Grand Slam title...she would be poor leader anyway...at least to me. I really can't stand the way she plays...always on the middle, freakin' moonballing, almost no offensive skills...'cause to me it's also about the style of the game...for example Jelena Janković...she was the leader of rank as well...she hasn't won gs title yet, but if I had to choose between Wozniacki and Janković, I would definitely choose Jelena, simply because it's not painful to watch her game.
    Caroline is super kind, friendly and very hard-working...but that's not enough to be no.1, she needs to prove her real value on the court...and winning huge tournament is one of the ways to do it. The only big tournament she won is Indian Wells so far...but still...it's not GS title :P


  • I hope, that Djokovic and Azarenka will win Wimbledon.


    me too :drink:
    Azarenka is in good shape I hope she'll finally win the grand slam :D
    and of course I'm sorry for Lukasz, but anyway it's great that we've got (Poland) such a perspective tennis player, good luck in next tournaments !! :thumbsup:

  • Hello Tom :wavy: Congrats to Slovaks! I'm also glad Dominka defeated Woniazcki :thumbup: Hey, Ty jesteś Polakiem mieszkającym na Słowacji, czy Słowakiem dobrze rozumiejącym/mówiącym/piszącym po polsku? :rolll:

    Czesc Ojla, jestem slowakiem ale moja prababcia byla Polka...ale ja nie wiedzalem ani slowa po polsku...az tylko dzieki netu i rep.net nauczylem sie, ale glownie o sporcie...choc rozumiem lepiej niz piszem i rozmawiam :P no i dzieki, ja tez trzymalem kciuki za Lukasza, no szkoda :hit:
    teraz po angielsku - my favoorite playr is Roger, so i hope :lol: and in women i dont know really, it could be everyone now when Williams are out, maybe yelling Masha, maybe Peta Kvitova, maybe Dominika :P

  • I will not quote, it's to long ;-)
    Wozniacki can win Grand Slam, if her father won't change in horrible-father like mr Radwanski :down: ... Everything can happen, you know...

  • Czesc Ojla, jestem slowakiem ale moja prababcia byla Polka...ale ja nie wiedzalem ani slowa po polsku...az tylko dzieki netu i rep.net nauczylem sie, ale glownie o sporcie...choc rozumiem lepiej niz piszem i rozmawiam :P no i dzieki, ja tez trzymalem kciuki za Lukasza, no szkoda :hit:
    teraz po angielsku - my favoorite playr is Roger, so i hope :lol: and in women i dont know really, it could be everyone now when Williams are out, maybe yelling Masha, maybe Peta Kvitova, maybe Dominika :P


    Oh my gosh, you are very good in polish!
    Wymiatasz, powiem Ci ;-)

  • Czesc Ojla, jestem slowakiem ale moja prababcia byla Polka...ale ja nie wiedzalem ani slowa po polsku...az tylko dzieki netu i rep.net nauczylem sie, ale glownie o sporcie...choc rozumiem lepiej niz piszem i rozmawiam :P no i dzieki, ja tez trzymalem kciuki za Lukasza, no szkoda :hit:
    teraz po angielsku - my favoorite playr is Roger, so i hope :lol: and in women i dont know really, it could be everyone now when Williams are out, maybe yelling Masha, maybe Peta Kvitova, maybe Dominika :P

    Dobry polski, dobry :thumbup: Yeah, I also cheer for Roger. I was cheering for Rich Gasquet, but unfortunately he's out. Anyway I support Feliciano Lopez as well...but honestly I want Fed to win the most :drink: