You are not logged in.

world volleyball coaches show 2018 header

Dear visitor, welcome to Inside VolleyCountry. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

Wojtek13

Professional

• "Wojtek13" is male
  • "Wojtek13" started this thread

Favourite Team: Chemik Police, Fenerbahce, Eczacibasi, Asseco Resovia Rzeszow, Ziraat Bankasi Ankara, Zenit Kazan

Favourite Players: Malwina Smarzek, Kasia Skowronska, Tijana Boskovic, Neslihan Demir, Tatiana Kosheleva, Natalia Goncharova, Y.K.Kim, Bartosz Kurek, Metin Toy, Wilfredo Leon

• Send private message

1

Saturday, June 25th 2011, 12:04pm

Atom Trefl Sopot

2

Saturday, June 25th 2011, 2:46pm

I think this will be new background photo on my computer. :)

• "filedefener" is male

Favourite Team: Fenerbahçe, Germany NT, Dutch NT, Belgium NT, USA NT

• Send private message

3

Saturday, June 25th 2011, 3:00pm

Thank you for thread Wojtek :thumbsup:

Any video ?
"Lo sbaglio più grande e quello di credere di aver vinto prima ancora di giocare la partita"

Wojtek13

Professional

• "Wojtek13" is male

Favourite Team: Chemik Police, Fenerbahce, Eczacibasi, Asseco Resovia Rzeszow, Ziraat Bankasi Ankara, Zenit Kazan

Favourite Players: Malwina Smarzek, Kasia Skowronska, Tijana Boskovic, Neslihan Demir, Tatiana Kosheleva, Natalia Goncharova, Y.K.Kim, Bartosz Kurek, Metin Toy, Wilfredo Leon

• Send private message

4

Saturday, June 25th 2011, 3:35pm

Any video ?
interview after press conference, but unfortunately not good quality :thumbdown:

This post has been edited 1 times, last edit by "Wojtek13" (Jun 25th 2011, 5:45pm)

• "filedefener" is male

• Send private message

5

Saturday, June 25th 2011, 4:08pm

Any video ?
interviwe after press conference, but unfortunately not good quality :thumbdown:

Honey MK :thumbsup: ! :heart:
"Lo sbaglio più grande e quello di credere di aver vinto prima ancora di giocare la partita"

Winrip

Best Spiker

• "Winrip" is male

Favourite Team: Fener, ECV, Atom, Kazan, Turkey, Japan, Brazil, Uralochka, Unilever

Favourite Players: Saori, Neslihan, Poljak, Skowronska, Gamova, Lo Bianco, Sheilla, Natalia Perreria, Ebata, Werblinska, Leonardi, Mari

• Send private message

6

Saturday, June 25th 2011, 6:55pm

Atom will be host team next CL

Ttom

Professional

• "Ttom" is male

Favourite Team: Polish NT,Cuba NT, Chemik Police, Budowlani Lodz 2010-12, Muszynianka 2005-2010, Scavolini Pesaro, RC Cannes, Uralochka

Favourite Players: 1 K.SKOWRONSKA, 2 M.Zenik, 4 I.Belcik, 5 M.Sliwa, 7 M.Glinka, 8.D.Swieniewicz, 9 A.Mroz, 10 J.MIREK, 11 S.Pycia, 13 M.Rosner, 14 M.Liktoras, 16 A.Przybysz...and many others

• Send private message

7

Saturday, June 25th 2011, 9:18pm

interview after press conference, but unfortunately not good quality :thumbdown:
Goska :heart: :heart: she is so good material that any video with her cant be bad quality :lol:

nacera30101986

νღℓℓєγ

• "nacera30101986" is female

Favourite Team: Italy, Germany, USA,Poland,Russia,Asystel Volley Novara,Rabita BAKU,Foppapedretti Bergamo, ATOM Trefl Sport,GSP algerie

Favourite Players: Maggie Kożuch,Nati OSMOKROVIC, Oukazi, Gamova ,Jordan Larsson , Arrighetti ,Polina Rahimova, MAMMADOVA, piccinini, Lo bianco ,Chris Furst

• Send private message

8

Sunday, June 26th 2011, 12:44pm

I agree with you Ttom
and here i found the interview in the website of Atom it's in Polish!

"Małgorzata Kożuch, siatkarka reprezentacji Niemiec, ma być jedną z liderek Atomu Trefl Sopot w następnym sezonie. W piątek pojawiła się w Trójmieście i wzięła udział w konferencji prasowej.

Maciej Korolczuk: Kiedy pojawiła się pierwsza propozycja z Sopotu?

Małgorzata Kożuch: Już rok temu rozmawialiśmy o tym, bym grała w Atomie, ale oferta przyszła nieco za późno. Wybrałam grę w Rosji w Zarieczu Odincowo. Był tam młody zespół, grały tylko trzy doświadczone zawodniczki. Brakowało nam stabilizacji formy. Szło nam nieźle, ale brakowało zwycięstw, z czasem siadła atmosfera i w kwietniu postanowiłam coś zmienić. Tym razem miałam dużo czasu do namysłu i bardzo się cieszę, że będę częścią tej drużyny. Trójmiasto jest dla mnie szczególne, tu spędzałam wakacje, moi rodzice stąd pochodzą. Nie mogę się doczekać treningów i meczów.

Jaka rola do wypełnienia czeka na panią w Sopocie?
Postaram się zrobić wszystko, by sprostać wymaganiom trenera, kibiców i udźwignąć presję. Jestem pracowita, kocham siatkówkę, z tym się urodziłam i temu się poświęcam. Przychodząc do Atomu wiedziałam, jakie będą idee, ale nie znałam drużyny. Dziś widzę, że stać nas na dużo i bardzo mi się to podoba.

W drużynie grać będzie pani koleżanka z kadry Niemiec Corina Ssuschke.
Corina dzwoniła do mnie dwa razy pytając o klub i miasto. Powiedziałam jej wszystko, co wiedziałam, ale nie wywierałam żadnej presji.

Przed inauguracją krótkiego i bardzo intensywnego sezonu czekają na was turnieje w reprezentacjach. Już w trakcie sezonu oprócz meczów ligowych będzie jeszcze Liga Mistrzyń, a pani ma dwa paszporty, więc będzie grać i tu i tu.

Zapowiada się ciężki sezon, ale ja to lubię. Jeśli się gra co trzy dni, jest się w reżimie meczowym, forma będzie. Trzeba będzie się dobrze przygotować, zadbać o odnowę, ale w Sopocie są świetne warunki. Mam teraz kilka dni wolnego, ale nie zaniedbuję treningów, bo już niedługo czeka mnie zgrupowanie kadry przed Grand Prix.

Przychodzi pani w miejsce Olgi Fatiejewej. Wie pani, jak Rosjanka wypadła w Sopocie?

Znam Olgę, bo wielokrotnie grałyśmy przeciwko sobie w kadrze. Słyszałam o jej grze w Atomie, ale nie chcę się do niej porównywać. Jestem zupełnie inną zawodniczką. Optymalną pozycją jest dla mnie prawe skrzydło w ataku, ale poradzę sobie także w przyjęciu. Jeśli w szatni któraś z dziewczyn będzie potrzebować mojej pomocy, będę do dyspozycji.

Jakieś życzenia przed losowaniem Ligi Mistrzyń?
Przez ostatnie dwa lata z rzędu trafiałam na mojego trenera z kadry Niemiec Giovanniego Guidettiego, który jest trenerem VakifBank Turk Telekom Stambuł, więc pewnie i tym razem będzie podobnie (śmiech).

Jaki cel stawia sobie pani w nowej drużynie?
Wygrać ile się da."

http://www.atomtrefl.pl/index.php/aktualnosci/wywiady/455
IT MUST BE LOVE
_____ ρɑℓℓɑνღℓღ _____

9

Sunday, June 26th 2011, 6:16pm

The only other new player at event was Maja Tokarska, who also gave interview: http://www.atomtrefl.pl/index.php/aktualnosci/wywiady/456
Just to show it was not all about Maggi. :)

Wojtek13

Professional

• "Wojtek13" is male

• Send private message

10

Sunday, June 26th 2011, 10:42pm

next part of press conference:

• "filedefener" is male

• Send private message

11

Sunday, June 26th 2011, 11:25pm

thank you Wojtek..

12

Thursday, July 14th 2011, 1:44am

Club website has nice page of birthday greetings for Neriman Özsoy:
http://www.atomtrefl.pl/index.php/aktualnosci/newsy/481

I guess I am late, but Happy Birthday, Neriman!

• "filedefener" is male

• Send private message

13

Monday, September 5th 2011, 9:09pm

According to http://www.atomtrefl.pl/index.php/zespol/sklad

Margareta Kozuch wears No.17 this season Why ? 8| ?(

What a stupid !

• "filedefener" is male

• Send private message

14

Monday, September 5th 2011, 9:12pm

Atom Trefl Sopot will participate in Szamotuly Enea Cup between on 7-9 October..

7 September (Friday)

17.00 Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - Organika Budowlani Łódź

19.30 BKS Aluprof Bielsko-Biała - Atom Trefl Sopot

8 September (Saturday)

17.00 Organika Budowlani Łódź - BKS Aluprof Bielsko-Biała

19.00 Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - Atom Trefl Sopot

9 September (Sunday)

11.00 Organika Budowlani Łódź - Atom Trefl Sopot

This post has been edited 1 times, last edit by "filedefener" (Sep 5th 2011, 9:34pm)

15

Monday, September 5th 2011, 9:19pm

Atom Trefl Sopot will participate in Szamotuly Enea Cup between on 7-9 September..

Actually 7-9 October :)

• "filedefener" is male

• Send private message

16

Monday, September 5th 2011, 9:35pm

Atom Trefl Sopot will participate in Szamotuly Enea Cup between on 7-9 September..

my polish isn't good :D :aww:

Wojtek13

Professional

• "Wojtek13" is male

• Send private message

17

Monday, September 5th 2011, 9:57pm

my polish isn't good :D :aww:

don`t worry :D

18

Sunday, September 18th 2011, 5:38pm

Available squad will soon leave for training tour of Italy: Bełcik, Dziękiewicz, Saad, Sieczka, Świeniewicz, Tokarska, Wilk
plus Dorota Pykosz and Milena Rosner who have been training with Atom while looking for clubs.

Friendly matches:
21 September 16:00, Novara: Atom Trefl Sopot – Asystel Volley Novara
22 September 16:00, Busto Arsizio: Atom Trefl Sopot – Yamamay Busto Arsizio
23 September 14:00, Bellusco: Atom Trefl Sopot – U.S. ProVictoria Pallavolo Monza
27 September 14:00, Bellusco: Atom Trefl Sopot – Icos Crema Volley
28 September 15:00, Busto Arsizio: Atom Trefl Sopot – Yamamay Busto Arsizio
29 September 17:00, Novara: Atom Trefl Sopot – Asystel Volley Novara

19

Saturday, October 8th 2011, 2:42am

Team has elected new captain for this season: Iza Bełcik :thumbup:

Wojtek13

Professional

• "Wojtek13" is male

• Send private message

20

Saturday, October 8th 2011, 11:03pm

Social bookmarks