Zenit Kazan
Setters
1 Lloy Ball (USA)
10 Vadim Ozhiganov
12 Alexey Babeshin
Opposites
9 Alexey Cheremisin
16 Pavel Zacharov
18 Maxim Mikhaylov
24 Vadim Kilchitskiy
Middle Blockers
3 Nikolay Apalikov
4 Andrey Egorchev
14 Alexander Abrosimov
19 Evgeny Zlobin
Outside Hitters
2 Albert Stroev
6 Maxim Shpilev
7 Maxim Panteleymonenko
8 Sergey Tetyukhin
10 Reid Priddy (USA)
13 Pavel Kolesnikov
21 Pavel Golovanov
23 Vitaly Matychenko
Liberos
15 Alexey Obmochaev
17 Vladislav Babichev
Lokomotiv-Belogorie Belgorod
Setters
10 Giacomo Sintini (ITA)
16 Sergey Bagrey
Opposites
1 Stanislav Dineykin
14 Anton Fomenko
Middle Blockers
6 Alejandro Spaijc (ARG)
7 Oleg Sychev
9 Artem Smolyar
13 Dmitriy Muserskiy
19 Alexey Shamsi
Outside Hitters
3 Alexandr Kosarev
4 Taras Khtey
8 Denis Biryukov
15 Dmitry Ilinykh
Liberos
5 Gleb Kashitsin
18 Sergey Okunev
Dynamo Moscow
Setters
5 Sergey Grankin
9 Pavel Zaytsev
Opposites
10 Roman Iakovlev
15 Pavel Kruglov
Middle Blockers
1 Alexey Ostapenko
7 Aleksey Kazakov
14 Shcherbinin Dimitry
18 Dmitriy Shestak
Outside Hitters
2 Aleksandr Markin
11 Alexandr Korneev
13 Peter Veres (HUN)
17 Dante Amaral (BRA)
Liberos
3 Stepanyan Khachatur
4 Roman Bragin
Lokomotiv Novosibirsk
Setters
1 Andrey Zubkov
12 Alexandr Butko
17 Konstantin Osipov
Opposites
6 Nikolay Pavlov
7 Filipp Voronkov
Middle Blockers
2 Sergey Anoykin
5 Andrey Aschev
8 Matias Raymaekers (BEL)
14 Maxim Kulikov
Outside Hitters
4 Yuriy Shakirov
11 Aleksandr Tkachev
13 Nikolay Leonenko
15 Anton Dubrovin
16 Tuomas Sammelvuo (FIN)
Liberos
9 Evgeniy Mitkov
10 Valeriy Komarov
Fakel Novy Urengoi
Setters
5 Vladislav Zhloba
14 Kevin Hansen (USA)
Opposites
9 Mikhail Beketov
15 Konstantin Bakun
Middle Blockers
10 Igor Rossamakhin
12 Alexandr Mastyuk
16 Anton Astashenkov
17 Alexandr Kritsky
Outside Hitters
1 Alexandr Buts
2 Anton Kulikovsky
6 Evgeny Sivozhelez
11 Dmitry Krasikov
Libero
3 Alexey Lipezin
13 Alexandr Sokolov
Iskra Odintsovo
Setters
8 Igor Nazarkin
9 Konstantin Lesik
17 Sergey Makarov
Opposites
2 Anton Mysin
10 Jochen Schops (GER)
Middle Blockers
3 Alexander Bogomolov
4 Evgeniy Zlobin
6 Alexey Kuleshov
11 Sergey Rokhin
Outside Hitters
1 Denis Kalinin
5 Pavel Abramov
12 Kirill Guz
13 Guillaume Samica (FRA)
14 Alexander Susanin
15 Alexey Spiridonov
Libero
16 Alexey Verbov
Gazprom-Ugra Surgut
Setters
13 Igor Kobzar
17 Artem Khabibulin
Opposites
1 Andrey Sedykh
14 Vasily Nosenko
Middle Blockers
2 Ilya Parkhomchuk
3 Sergey Ershov
4 Maxim Tsibran
11 Lukasz Kadziewicz (POL)
16 Alexandr Gutsalyuk
Outside Hitters
5 Makar Bestuzhev
10 Boyarchuk Mikhail
15 Igor Shulepov
18 Alexey Rodichev
Libero
6 Kirill Gushin
12 Roman Martynyuk
Yaroslavich Yaroslavl
Setters
9 Vadim Khamuttskikh
15 Roman Arhipov
Opposites
8 Semen Poltavskiy
11 Alexandr Klimkin
Middle Blockers
1 Arkady Kozlov
2 Aleksandr Ivanov
5 Konstantin Pyatak
12 Igor Filippov
Outside Hitters
3 Andrey Titich
4 Bojan Janic (SRB)
17 Sergey Kindinov.
18 Vitaly Zhurov
Libero
5 Ilya Chibirov
16 Dmitry Kirichenko
Ural Ufa
Setters
2 Oleg Samsonychev
4 Denis Garkushenko
Opposites
3 Clayton Stanley (USA)
5 Andrey Maximov
Middle Blockers
1 Alexey Samoylenko
12 Artem Volvich
13 Grigory Afinogenov
Outside Hitters
7 Maxim Botin
8 Alexey Bovduy
10 Roman Danilov
15 Robert Kromm (GER)
Libero
9 Artem Ermakov
Dynamo-Yantar Kaliningrad
Setters
Donald Suxho (USA)
Denis Ignatiev
Opposites
Ahmed Salah (EGY)
Maxim Tereshin
Andrey Tkachenko
Middle Blockers
Maxim Proskurnya
Sergei Tretyakov
Vitaly Mosov
Alexander Kryvets
Outside Hitters
Alexandr Platonov
Dmitry Lekomtsev
Ilya Zhilin
Stanislav Eremin
Liberos
Konstantin Sidenko
Dmitry Kovyryaev
Dynamo Krasnodar
Setters
Maxim Shulgin
Konstantin Ushakov
Opposites
Rodrigo Pinto Rivaldo (BRA)
Jaroslav Nortenko
Middle Blockers
Alexey Ezhov
Leonid Kuznetsov
Eugene Mosolkin
Outside Hitters
Cleber De Oliveira (BRA)
Sergey Latyshev
Alexander Mochalov
Bogdan Olifer
Liberos
Alexandr Yanutov
Maxim Maximov
Kuzbass Kemerovo
Setters
Dmitry Bagriy
Alexey Bardoc
Opposites
Sergey Baranov
Pavel Moroz
Middle Blockers
David Lee (USA)
Konstantin Poroshin
Vitaly Izbitsky
Mikhail Scherbakov
Outside Hitters
Björn Andrae (GER)
Vladimir Melnik
Eugene Khrishuk
Yury Zinko
Libero
Vitaly Evdoshenko
Eugene Galatov