* Tiumien Tiumgu (Russia)
* Atom Trefl Sopot (Poland)
* Iller Bankasi Ankara (Turkey)
* Severodonchanka Severodonec (Ukraine)
* Tiumien Tiumgu (Russia)
* Atom Trefl Sopot (Poland)
* Iller Bankasi Ankara (Turkey)
* Severodonchanka Severodonec (Ukraine)
İller Bankası?? they will probably be third.
who are there in russian team's roster:Tiumien?
İller Bankası?? they will probably be third.
who are there in russian team's roster:Tiumien?
you can see rosters if you click on the link.
you can see rosters if you click on the link.
Thx. but its Russian i didnt get anything.
Changes !
Participants:
* Tiumen Tiumgu
* Atom Trefl Sopot
* Dinamo Kazan
* Uralochka NTMK Ekaterinburg
* Omichka Omsk
* tbd
All matches will be live on Tiumen site.
The Tour will be played from 29.08 to 04.09.
Atom will be probably only one Team from abroad.
Display MoreChanges !
Participants:
* Tiumen Tiumgu
* Atom Trefl Sopot
* Dinamo Kazan
* Uralochka NTMK Ekaterinburg
* Omichka Omsk
* tbd
All matches will be live on Tiumen site.
The Tour will be played from 29.08 to 04.09.
Atom will be probably only one Team from abroad.
That is false info. Everything is without changes.
Atom Trefl Sopot : 3-2 İlbank (22:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:12)
Atom Trefl Sopot: Izabela Belcik, Dorota Pykosz, Noris Cabrera, Rachel Rourke, Klaudia Kaczorowska, Julija Shelukhina, Mariola Zenik (L) ( Magdalena Kuziak, Anna Podolec, Sylwia Wojcieska, Anita Kwiatkowska, Justyna Łukasik)
I've watched only 4th i 5 set but I can say that Cabrera seems to be very useful player and I hope Atom will keep her. I don't believe in Carcases' arrival so Cabrera would be a very good choice.
Atom Trefl Sopot : 3-2 İlbank (22:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:12)
Atom Trefl Sopot: Izabela Belcik, Dorota Pykosz, Noris Cabrera, Rachel Rourke, Klaudia Kaczorowska, Julija Shelukhina, Mariola Zenik (L) ( Magdalena Kuziak, Anna Podolec, Sylwia Wojcieska, Anita Kwiatkowska, Justyna Łukasik)
seems both sides played a tough match.
Atom Trefl Sopot - Severodonchanka Severodonec 3:2 (25:15, 22:25, 20:25, 25:18, 15:5)
Sopot: Bełcik, Podolec, Szełuchina, Wojcieska, Cabrera, Rourke, Zenik (L) oraz Pykosz, Kwiatkowska
Severodonec: Degtjarewa, Aksamit, Burbeljuk, Lidjajewa, Liseenkowa, Litwinovskaja
Are there any links for streaming matches today?
Are there any links for streaming matches today?
There will be live streaming for the matches of 2nd September:
@ 05.00 GMT (09.00 Moscow) Severodonchanka - Iler bankas
http://www.asnta.ru/online/552/
@ 07.00 GMT (11.00 Moscow) Tyumen - Sopot
http://www.asnta.ru/online/553/
Tyumen - İlbank: 3-1 25:20, 25:18, 23:25, 27:25
Tyumen: Bruntseva - 21, Litovchenko - 19, Sotnikova - 14, Zhitova - 11, Chachina - 8 Babeshina-2, Koba - 1, Cooper, Valchich (l)
İller Bankası: Tumas - 17, Safronova - 16, Ferda - 13, Elif - 7, Gamze - 5, Meliha - 1 Tuğçe - 1, Selin - 1 Shekeleva - 1 Bahanur (l)
Tjumień TjumGU - Atom Trefl Sopot 2:3 (19:25, 25:23, 25:18, 24:26, 8:15)
Sopot: Bełcik, Podolec, Shełuchina, Wojcieska, Cabrera, Rourke, Zenik (L)
Tjumeń: Chachina, Litovchenko, Bruntseva, Zhitova, Babeshina, Sotnikova, Valchich (L)
http://blokaut.net/aktualnosci…grywa+turniej+w+Tjumieniu!
So, Atom got the Cup, there were also some individual awards
Setter: Maria Babeshina (Tjumień)
Blocker: Olga Zhitova (Tjumień)
Libero: Bahanur Şahin (Illbank)
Spiker: Rachel Rourke (Atom)
MVP: Anna Liseenkova (Severodonchanka)
Atom has so interesting players this year. I think it will be my favourite team of ORLEN league The coach Matlak always creates a good team consit of limited players
I wish İlbank could have a better turkish MB. Congratulations Bahanur
I wish İlbank could have a better turkish MB. Congratulations Bahanur
Why did You write congratulations?
Even if You wrote it hundred times She wouldn't know about it
you know Damla has an account in this site, maybe Bahanur has one secretly too
Why did You write congratulations?
Even if You wrote it hundred times She wouldn't know about it