Basketball - Eurocup Women
-
-
-
Results after the 1st queue: http://www.fibaeurope.com/cid_…2Om4j3HOcXtTFwJWFsh3.html
-
Results after the 2nd queue: http://www.fibaeurope.com/cid_…2Om4j3HOcXtTFwJWFsh3.html
-
Belorussian Teams Horizont and Minsk 2006 seems to be very strong in this season. Teams from Romania and Cyprus last season was one of the best. Good level is presenting Energa Torun. Win against Team from Portugal had to be simple but against Spain not.
-
Results after the 3rd queue: http://www.fibaeurope.com/cid_…2Om4j3HOcXtTFwJWFsh3.html
-
Results after the 4th queue: http://www.fibaeurope.com/cid_…2Om4j3HOcXtTFwJWFsh3.html
-
The results after the 5th queue: http://www.fibaeurope.com/cid_…2Om4j3HOcXtTFwJWFsh3.html
-
The results after the 6th queue: http://www.fibaeurope.com/cid_…2Om4j3HOcXtTFwJWFsh3.html
-
The EuroCup Women Preliminary Round wrapped up on Thursday, with Chevakata advancing to the Sixteenth-Finals as the top seed on a perfect 4-0 record.
The Russian side will now meet Lupa Promotion Zagreb from Croatia, the final team to slip into the last 32 of the competition without winning a game.
As many as six other teams - Athinaikos, Dynamo Moscow, BC Horizont, ESBVA Lille Metropole, Gran Canaria and Dynamo Kursk - also finished with perfect records.
Last year's winners Athinaikos will take on Romanian side SCM-CSS Craiova over two legs while Dynamo Moscow will face Hatis Yerevan from Armenia.
The sixteenth-finals feature teams from 19 countries with Russia still having all their five representatives in the competition.
The sixteenth-finals will be played over two legs with the higher seeded team starting away and hosting the second game.
The teams were ranked from one to 32 according their win-loss percentage and goal average.
-
The EuroCup Women Sixteenth-Finals:
1-A Lupa Promotion (32) v Chevakata (1)
2-A Craiova (31) v Athinaikos (2)
3-A Hatis Yerevan (30) v Dynamo Moscow (3)
4-A Dexia Namur (29) v BC Horizont (4)
5-A Jolly JBS (28] v ESBVA Lille Metropole (5)
6-A Lemminkainen (27) v Gran Canaria (6)
7-A Zeljeznicar (26) v Dynamo Kursk (7)
8-A Szeviep Szeged (25) v Nantes Reze (8]
9-A BBC Katelijne (24) v Seat Lami-Ved Györ (9)
10-A Besiktas C.T. (23) v Mann Filter Zaragoza (10)
11-A Lotto Young Cats (22) v Energa Torun (11)
12-A TV Saarlouis R. (21) v Arras (12)
13-A Aris Thessaloniki (20) v Dynamo GUVD (13)
14- A Spartak Noginsk (19) v Elitzur Ramla (14)
15-A BC Minsk 2006 (18] v Partizan Galenika (15)
16-A MBK Ruzomberok (17) v Reyer Venezia (16)
-
Here you can see the complete ranking from 1st Chevakata to 32nd Lupa Promotion Zagreb.
Place
Team
W/L percentage
Goal avg. Coefficient
1.
Chevakata (RUS)
4/0 (100%)
1.7095
2.
Athinaikos (GRE)
2/0 (100%)
1.7083
3.
Dynamo Moscow ( RUS)
4/0 (100%)
1.5642
4.
BC Horizont (BLR)
4/0 (100%)
1.3781
5.
ESBVA Little Metropole (FRA)
6/0 (100%)
1.3284
6.
Gran Canaria (ESP)
4/0 (100%)
1.2063
7.
Dynamo Kursk (RUS)
2/0 (100%)
1.0900
8.
Nantes Reze (FRA)
5/1(83,3%)
1.3179
9.
Seat Lami-Ved Györ (HUN)
5/1(83,3%)
1.1417
10.
Mann Filter Zaragoza (ESP)
3/1 (75%)
1.4193
11.
Energa Torun (POL)
3/1 (75%)
1.3784
12.
Arras (FRA)
3/1 (75%)
1.1510
13.
Dynamo GUVD (RUS)
3/1 (75%)
1.1469
14.
Elitzur Ramla (ISR)
3/1 (75%)
1.1029
15.
Partizan Galenika (SRB)
3/1 (75%)
1.0938
16.
Reyer Venezia (ITA)
3/1 (75%)
1.0154
17.
MBK Ruzomberok (SVK)
4/2 (66,6%)
1.1518
18.
BC Minsk - 2006 (BLR)
2/2 (50%)
1.3485
19.
Spartak Noginsk (RUS)
2/2 (50%)
1.0500
20.
Aris Thessaloniki (GRE)
2/2 (50%)
0.9322
21.
TV Saarlouis Royal (GER)
2/4 (33,3%)
0.9012
22.
Lotto Young Cats (BEL)
2/4 (33,3%)
0.8897
23.
Besiktas Cola Turka (TUR)
1/3 (25%)
0.9766
24.
BBC Sint Katelijne Waver (BEL)
1/3 (25%)
0.9230
25.
Szeviep Szeged (HUN)
1/3 (25%)
0.8965
26.
Zeljeznicar (BIH)
1/3 (25%)
0.7824
27.
Lemminkainen Klaipeda (LTU)
1/3 (25%)
0.7346
28.
Jolly JBS (CRO)
0/2 (0%)
0.9173
29.
Dexia Namur (BEL)
0/4 (0%)
0.8503
30.
Hatis Yerevan (ARM)
0/4 (0%)
0.7964
31.
SCM-CSS Craiova (ROU)
0/4 (0%)
0.6800
32.
Lupa Promotion Zagreb (CRO)
0/2 (0%)
0.5853
-
Lupa Promotion (32) v Chevakata (1) 56:83
Craiova (31) v Athinaikos (2) 49:86
Hatis Yerevan (30) v Dynamo Moscow (3) 57:62
Dexia Namur (29) v BC Horizont (4) 45:68
Jolly JBS (28] v ESBVA Lille Metropole (5) 64:52
Lemminkainen (27) v Gran Canaria (6) 58:68
Zeljeznicar (26) v Dynamo Kursk (7) 51:73
Szeviep Szeged (25) v Nantes Reze (8] 59:84
BBC Katelijne (24) v Seat Lami-Ved Györ (9) 59:66
Besiktas C.T. (23) v Mann Filter Zaragoza (10) 63:71
Lotto Young Cats (22) v Energa Torun (11) 62:70
TV Saarlouis R. (21) v Arras (12) 62:92
Aris Thessaloniki (20) v Dynamo GUVD (13) 59:103
Spartak Noginsk (19) v Elitzur Ramla (14) 64:77
BC Minsk 2006 (18] v Partizan Galenika (15) 64:77
MBK Ruzomberok (17) v Reyer Venezia (16) 78:91
-
Lupa Promotion (32) v Chevakata (1) 56:83, 54-77.
Craiova (31) v Athinaikos (2) 49:86, 56-78.
Hatis Yerevan (30) v Dynamo Moscow (3) 57:62, 63-94.
Dexia Namur (29) v BC Horizont (4) 45:68, 48-74.
Jolly JBS (28] v ESBVA Lille Metropole (5) 64:52, 59-78.
Lemminkainen (27) v Gran Canaria (6) 58:68, 0-20.
Zeljeznicar (26) v Dynamo Kursk (7) 51:73, 46-76.
Szeviep Szeged (25) v Nantes Reze (8] 59:84, 72-93.
BBC Katelijne (24) v Seat Lami-Ved Györ (9) 59:66, 56-77.
Besiktas C.T. (23) v Mann Filter Zaragoza (10) 63:71, 55-67.
Lotto Young Cats (22) v Energa Torun (11) 62:70, 60-85.
TV Saarlouis R. (21) v Arras (12) 62:92, 60-107.
Aris Thessaloniki (20) v Dynamo GUVD (13) 59:103, 61-77.
Spartak Noginsk (19) v Elitzur Ramla (14) 64:77, 80-103.
BC Minsk 2006 (18] v Partizan Galenika (15) 64:77, 71-77.
MBK Ruzomberok (17) v Reyer Venezia (16) 78:91, 64-81.
-
The EuroCup Women Eight-Finals:
Reyer Venezia Venice ITA (16) v Chevakata Vologda RUS (1)
Partizan Galenika Belgrade SER (15) v Sony Athinaikos Byron GRE (2)
Elitzur Ramla ISR (14) v Dynamo Moscow RUS (3)
Dynamo GUVD Novosibirsk RUS (13) v BC Horizont Minsk BLR (4)
Arras FRA (12) v ESBVA Lille Metropole FRA (5)
Energa Torun POL (11) v Gran Canaria Las Palmas de Gran Canaria ESP (6)
Mann Filter Zaragoza ESP (10) v Dynamo Kursk RUS (7)
Seat Lami-Ved Györ HUN (9) v Nantes Reze FRA (8]
-
The EuroCup Women Eight-Finals:
Reyer Venezia Venice ITA (16) v Chevakata Vologda RUS (1) 62-67,
Partizan Galenika Belgrade SER (15) v Sony Athinaikos Byron GRE (2) 66-60,
Elitzur Ramla ISR (14) v Dynamo Moscow RUS (3) 66-57,
Dynamo GUVD Novosibirsk RUS (13) v BC Horizont Minsk BLR (4) 83-66,
Arras FRA (12) v ESBVA Lille Metropole FRA (5) 76-66,
Energa Torun POL (11) v Gran Canaria Las Palmas de Gran Canaria ESP (6) 63-68,
Mann Filter Zaragoza ESP (10) v Dynamo Kursk RUS (7) 77-59,
Seat Lami-Ved Györ HUN (9) v Nantes Reze FRA (8] 68-70,
The five suprises
-
The EuroCup Women Eight-Finals:
Reyer Venezia Venice ITA (16) v Chevakata Vologda RUS (1) 62-67,
Partizan Galenika Belgrade SER (15) v Sony Athinaikos Byron GRE (2) 66-60,
Elitzur Ramla ISR (14) v Dynamo Moscow RUS (3) 66-57,
Dynamo GUVD Novosibirsk RUS (13) v BC Horizont Minsk BLR (4) 83-66,
Arras FRA (12) v ESBVA Lille Metropole FRA (5) 76-66, 58-56.
Energa Torun POL (11) v Gran Canaria Las Palmas de Gran Canaria ESP (6) 63-68, 63-60.
Mann Filter Zaragoza ESP (10) v Dynamo Kursk RUS (7) 77-59,
Seat Lami-Ved Györ HUN (9) v Nantes Reze FRA (8] 68-70, 58-74.
-
The EuroCup Women Eight-Finals:
Reyer Venezia Venice ITA (16) v Chevakata Vologda RUS (1) 62-67, 64-73.
Partizan Galenika Belgrade SER (15) v Sony Athinaikos Byron GRE (2) 66-60, 56-71.
Elitzur Ramla ISR (14) v Dynamo Moscow RUS (3) 66-57, 60-57.
Dynamo GUVD Novosibirsk RUS (13) v BC Horizont Minsk BLR (4) 83-66, 56-64.
Arras FRA (12) v ESBVA Lille Metropole FRA (5) 76-66, 58-56.
Energa Torun POL (11) v Gran Canaria Las Palmas de Gran Canaria ESP (6) 63-68, 63-60.
Mann Filter Zaragoza ESP (10) v Dynamo Kursk RUS (7) 77-59, 69-59.
Seat Lami-Ved Györ HUN (9) v Nantes Reze FRA (8] 68-70, 58-74.
-
The EuroCup Women Quarter-Finals:
Nantes Reze FRA (8] v Chevakata Vologda RUS (1)
Mann Filter Zaragoza ESP (10) v Sony Athinaikos Byron GRE (2)
Gran Canaria Las Palmas de Gran Canaria ESP (6) v Elitzur Ramla ISR (14)
Arras FRA (12) v Dynamo GUVD Novosibirsk RUS (13).
-
The EuroCup Women Quarter-Finals:
Nantes Reze FRA (8] v Chevakata Vologda RUS (1) 83-70 ,
Mann Filter Zaragoza ESP (10) v Sony Athinaikos Byron GRE (2) 53-53,
Gran Canaria Las Palmas de Gran Canaria ESP (6) v Elitzur Ramla ISR (14) 54-78 ,
Arras FRA (12) v Dynamo GUVD Novosibirsk RUS (13) 76-67,