Aroma Turkish 1. League 2010/2011

  • Aroma Turkish Women 1. League 2010/11 normal season will begin on 20-21 November 2010 and last till 17 April 2011.


    Fenerbahçe Acıbadem
    Head Coach: Jose Roberto Lages Guimaraes (BRA)
    Katarzyna Skowronska (POL)
    Lioubov Sokolova Kılıç (RUS)
    Natasa Osmokrovic (CRO)
    Seda Tokatlıoğlu
    Yağmur Koçyiğit
    Christiane Fürst (GER)
    Eda Erdem
    İpek Soroğlu
    Ergül Avcı
    Çiğdem Can Rasna
    Helia Rogerio De Souza (BRA)
    Naz Aydemir
    Zülfiye Gündoğdu
    Nihan Yeldan Güneyligil
    Songül Dikmen


    Eczacıbaşı Vitra
    Head Coach: Lorenzo Micelli (ITA)
    Neslihan Darnel
    Mirka Francia Vasconcelos (ITA)
    Antonella Del Core (ITA)
    Esra Gümüş
    Gözde Yılmaz
    Büşra Cansu
    Yevgeniya Dushkyevich (UKR)
    Heather Erin Bown (USA)
    Aysun Ayhan
    Neşve Büyükbayram
    Elif Ağca Öner
    Asuman Karakoyun
    Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu
    Serpil Ersarı


    Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom
    Head Coach: Giovanni Guidetti (ITA)
    Malgorzata Glinka Mogantale (POL)
    Jelene Nikolic (SRB)
    Gözde Kırdar Sonsırma
    Güldeniz Önal
    Seray Altay
    Tuğçe Ergenç
    Maja Poljak (CRO)
    Bahar Toksoy
    Ayşe Melis Gürkaynak
    Özge Kırdar Çemberci
    Nilay Benli Özdemir
    Gizem Güreşen
    Bahanur Şahin


    Galatasaray Medical Park
    Head Coach: Gökhan Edman
    İvana Djerisilo (SRB)
    Erika Kelly Coimbra (BRA)
    Karina Ocasio (PUR)
    Dilara Bilge
    Deniz Hakyemez
    Ebru Elhan
    Vesna Çitakovic (SRB)
    Özlem Özçelik
    Ayşe Gökçen Denkel
    Gözde Dal
    Arzu Göllü
    Seda Uslu Eryüz
    Gamze Alikaya
    Merve Dalbeler
    Funda Bilgi


    Beşiktaş İstanbul
    Head Coach: Bülent Karslıoğlu
    Olga Savenchuk (UKR)
    Gülbahar Akgül
    Gülşah Olcay
    Banu Toktamış
    Gizem Sancak
    Hilal Yabuz
    Yeliz Askan
    Müge Şakar
    Duygu Sipahioğlu
    Sinem Barut
    Pelin Çelik
    Cansu Aydınoğulları
    Pınar Eren


    Ereğli Belediye Konya
    Head Coach: Mustafa Çayır
    Onuma Sittirak (THA)
    Malika Kanthong (THA)
    Wilavan Apinyapong (THA)
    Lidiya Maksimenko Emet (AZE)
    Cansu Dedeoğlu
    Aslı Köprülü
    Merve Cin
    Tülin Altıntaş
    Emel Çelikpazı
    Aslıhan Atıkır
    Nihal Çalışkan
    Merve Çarkçı
    Derya Çayırgan
    Mediha Zenger


    İller Bankası Ankara
    Head Coach: Burhan Ş. Canbolat
    Marina Tumas (BLR)
    Asuman Yılmaz
    Aneta Germanova (BUL)
    Elif Uzun
    Ezgi Dağdelenler
    Alesia Safranova (KAZ)
    Aysun İl
    Selin Toy
    Tuğçe Atıcı
    İpek Sümer
    Ebru Ceylan
    Dilara Bağcı


    Nilüfer Belediyesi Bursa
    Head Coach: Şahin Çatma
    Polen Uslupehlivan
    Selime İlyasoğlu
    Elif Onur
    Yuliya Bogmaster (UKR)
    Didem Ege


    Ankaragücü
    Head Coach: Hüseyin Doğanyüz
    Radostina Teneva Miliçevic (BUL)
    Katherıne Zakrevskaya (BLR)
    Fatma Sinem Erdoğan
    Merve Gulac
    Gizem Giraygil
    Tuğçe Hocaoğlu
    Ayça Naz İhtiyaroğlu


    İBA Kimya Ted Kolejliler Ankara
    Head Coach:
    Mariana Diaconita Aydın (MLD)
    Özge Sultan Tulu
    Elena Hurkova Özer (BLR)
    Merve Eskikaya
    Fulya Türük
    Tracy Stalls (USA)
    Nilay Özek
    Naz Demirkılıç
    Ezgi Kapdan
    Miniriye Vatansever
    Ece Gören


    Dicle Üniversitesi Diyarbakır
    Head Coach:
    Viktorija Brice (LVA)
    Sevinç Deniz
    Ayşe Dil
    Gamze Gülcan
    Tuğba Toprak
    Tuğçe Çelik
    Sevinç Dalgıç


    Karşıyaka İZKA - İzmir
    Head Coach:
    Hande Şahbaz
    Gizem Öcal
    Rabia Eroğlu
    Gökçe Çiçek Çalışkan
    Pelin Ceylan
    Buse Kayacan
    Gamze Korkmaz
    Büşra Mutlu
    Simay Akkaya

    "Lo sbaglio più grande e quello di credere di aver vinto prima ancora di giocare la partita"

    Edited 3 times, last by burak-ı naz ().

  • This is the first round schedule for normal season.


    Matchday 1: 20-21 November


    Beşiktaş-İller Bankası
    Galatasaray-Fenerbahçe Acıbadem
    Ereğli Belediyesi-MKE Ankaragücü
    TED Ankara Kolejliler-Karşıyaka
    Eczacıbaşı Vitra-Nilüfer Belediyesi
    Dicle Üniversitesi-Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom

    Matchday 2
    Fenerbahçe Acıbadem-Beşiktaş
    İller Bankası-Ereğli Belediyesi
    Karşıyaka-Galatasaray
    MKE Ankaragücü-Eczacıbaşı Vitra
    Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom-TED Ankara Kolejliler
    Nilüfer Belediyesi-Dicle Üniversitesi

    Matchday 3
    Beşiktaş-Ereğli Belediyesi
    Fenerbahçe Acıbadem-Karşıyaka
    Eczacıbaşı Vitra-İller Bankası
    Galatasaray-Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom
    Dicle Üniversitesi-MKE Ankaragücü
    TED Ankara Kolejliler-Nilüfer Belediyesi

    Matchday 4
    Karşıyaka-Beşiktaş
    Ereğli Belediyesi-Eczacıbaşı Vitra
    Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom-Fenerbahçe Acıbademİller Bankası-Dicle Üniversitesi
    Nilüfer Belediyesi-Galatasaray
    MKE Ankaragücü-TED Ankara Kolejliler

    Matchday 5
    Beşiktaş-Eczacıbaşı Vitra
    Karşıyaka-Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom
    Dicle Üniversitesi-Ereğli Belediyesi
    Fenerbahçe Acıbadem-Nilüfer Belediyesi
    TED Ankara Kolejliler-İller Bankası
    Galatasaray-MKE Ankaragücü

    Matchday 6
    Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom-Beşiktaş
    Eczacıbaşı Vitra-Dicle Üniversitesi
    Nilüfer Belediyesi-Karşıyaka
    Ereğli Belediyesi-TED Ankara Kolejliler
    MKE Ankaragücü-Fenerbahçe Acıbadem
    İller Bankası-Galatasaray

    Matchday 7
    Beşiktaş-Dicle Üniversitesi
    Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom-Nilüfer Belediyesi
    TED Ankara Kolejliler-Eczacıbaşı Vitra
    Karşıyaka-MKE Ankaragücü
    Galatasaray-Ereğli Belediyesi
    Fenerbahçe Acıbadem-İller Bankası

    Matchday 8
    Nilüfer Belediyesi-Beşiktaş
    Dicle Üniversitesi-TED Ankara Kolejliler
    MKE Ankaragücü-Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom
    Eczacıbaşı Vitra-Galatasarayİller Bankası-Karşıyaka
    Ereğli Belediyesi-Fenerbahçe Acıbadem

    Matchday 9
    Beşiktaş-TED Ankara Kolejliler
    Nilüfer Belediyesi-MKE Ankaragücü
    Galatasaray-Dicle Üniversitesi
    Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom-İller Bankası
    Fenerbahçe Acıbadem-Eczacıbaşı Vitra
    Karşıyaka-Ereğli Belediyesi

    Matchday 10
    MKE Ankaragücü-Beşiktaş
    TED Ankara Kolejliler-Galatasaray
    İller Bankası-Nilüfer Belediyesi
    Dicle Üniversitesi-Fenerbahçe Acıbadem
    Ereğli Belediyesi-Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom
    Eczacıbaşı Vitra-Karşıyaka

    Matchday 11
    Beşiktaş-Galatasaray
    MKE Ankaragücü-İller Bankası
    Fenerbahçe Acıbadem-TED Ankara Kolejliler
    Nilüfer Belediyesi-Ereğli Belediyesi
    Karşıyaka-Dicle Üniversitesi
    Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom-Eczacıbaşı Vitra

    "Lo sbaglio più grande e quello di credere di aver vinto prima ancora di giocare la partita"

    Edited once, last by burak-ı naz ().

  • Tomorrow it is the supercup-final in Turkey between Istanbul and Fenerbache, I wonder what team Fenerbache can play with ? They have a limit with a maximum of 3 foreign players in Turkish League ?

  • Tomorrow it is the supercup-final in Turkey between Istanbul and Fenerbache, I wonder what team Fenerbache can play with ? They have a limit with a maximum of 3 foreign players in Turkish League ?

    Actuallu nobody knows Fenerbahçe's squad for tomorrow!! :lol: They have 5 foreign players but there is a limit that they have maximum 3 foreign players in the matches! Skowronska, Osmokrovic and Fofao are traning with the team begining of the season but Sokolova and Fürst came to Turkey this Thursday also Turkish NT Players Seda,Naz,Eda..They had only 2 traning with the team..It is too complicated :S
    On the other hand I think Vakıfbank Güneş Sigorta TT will play with this roster:
    Setter: Özge Kırdar Çemberci
    OHs: Jelena Nikolic, Gözde Kırdar(Güldeniz Önal)
    OPP: Malgorzata Glinka-Mogentale
    Middles: Maja Poljak, Bahar Toksoy
    Libero: Gizem Güreşen


  • Seems like Vakifbank will have a fair chance ?


    Also, I think Sokolova is Turkish citizen, so they can actually play with 4 "foreign" players. Am I right or wrong ?