Challenge Cup 2011/12


  • DOL coming up on Saturday morning


    The Drawing of Lots for the 2012 CEV Volleyball Challenge Cup is quickly approaching as the draws for the campaign that is set to start next October will be determined on Saturday, June 25, during a plenary session of the European Cups Commission (ECC). The DOL will start at 9 am and detailed results shall be made available on the CEV homepage at around noon.


    The list of the participating teams will be finalized by the European Cups Commission chaired by CEV Vice President Mrs. Riet Ooms only a few hours before the DOL as all files and applications submitted by the National Federations will be checked again by the ECC members.

    "Lo sbaglio più grande e quello di credere di aver vinto prima ancora di giocare la partita"

    Edited once, last by filedefener ().

  • 1st Round - 08 - 09 Oct. (H) + 15 - 16 Oct. (A)
    AZE - Baki BAKU / CYP - Aruji Anorthosis FAMAGUSTA
    SWE - KATRINEHOLMS VK / SLO - Vital LJUBLJANA
    SVK - Doprastav BRATISLAVA / ISR - Hapoel KFAR SABA
    BVA Cup Winner / HUN - UTE BUDAPEST
    SWE - ENGELHOLM VS / SUI - Kanti SCHAFFHAUSEN


    2nd Round - 29 Nov. - 01 Dec. (H) + 06 - 08 Dec. (A)
    SUI - Volley KÖNIZ / POR - CS MADEIRA
    NED - SLIEDRECHT Sport / Winner of 1-505 / 1-506 (BRATISLAVA/KFAR SABA)
    CRO - ZOK RIJEKA / FIN - OrPo ORIVESI
    ESP - Valeriano Alles MENORCA / ROU - C.S.U. TARGU-MURES
    BEL - Hermes OOSTENDE /GRE - MARKOPOULO Revoil
    GER - VfB 91 SUHL / AUT - Tirol INNSBRUCK
    Winner of 1-501 / 1-502 (BAKU / FAMAGUSTA) / FRA - EVREUX VB
    Winner of 1-503 1-504 (KATRINEHOLM / LJUBLJANA) / UKR - Jinestra ODESSA
    SVK - Slavia EU BRATISLAVA / ROU - Unic PIATRA-NEAMT
    BEL - VDK GENT Dames / Winner of 1-507 / 1-508 (BVA Cup / BUDAPEST)
    Winner of 1-509 / 1-510 (ENGELHOLM / SCHAFFHAUSEN) / POR - Ribeirense PICO AZORES
    AUT - Sparkasse KLAGENFURT / NED - VC WEERT
    RUS - Omichka OMSK / CYP - TRB-Danoi AEL LIMASSOL
    SLO - Calcit KAMNIK / UKR - Severodonchanka SEVERODONEC
    HUN - Vasas Hofeka Obuda BUDAPEST / AZE - Lokomotiv BAKU
    POL - Impel Gwardia WROCLAW / BUL - Maritza PLOVDIV
    more

  • 1st Round
    Baki Baku (AZE) - Aruji Anorthosis Famagusta (CYP) 3:0 (25:7, 25:7, 25:8 )
    Katrineholms VK (SWE) - Vital Ljubljana (SLO) 3:1 (27:25, 25:14, 23:25, 25:12)
    Doprastav Bratislava (SVK) - Hapoel Kfar Saba (ISR) 1:3 (23:25, 20:25, 25:22, 23:25)
    Nilüfer Belediye Bursa (TUR) - UTE Budapest (HUN) 3:0 (25:12, 25:14, 25:13)
    Engelholm VS (SWE) - Kanti Schaffhausen (SUI) 1:3 (25:19, 13:25, 17:25, 12:25)


    Aruji Anorthosis Famagusta (CYP) - Baki Baku (AZE) 0:3 (10:25, 9:25, 16:25)
    Vital Ljubljana (SLO) - Katrineholms VK (SWE) 1:3 (24:26, 22:25, 25:21, 22:25)
    Hapoel Kfar Saba (ISR) - Doprastav Bratislava (SVK) 0:3 (21:25, 15:25, 27:29) golden set: 15:9
    Kanti Schaffhausen (SUI) - Engelholm VS (SWE) 3:1 (25:18, 25:10, 20:25, 25:13)
    UTE Budapest (HUN) - Nilüfer Belediye Bursa (TUR) 0:3 (12:25, 16:25, 23:25)

  • Calcit KAMNIK - Severodonchanka SEVERODONEC


    Set 1: 25 - 20 (26 min.)
    Set 2: 25 - 23 (28 min.)
    Set 3: 21 - 25 (28 min.)
    Set 4: 25 - 22 (26 min.)


    Calcit Volleyball: Vrhovnik 15, Turnšek 15, Lenarčič 10, Handanovič, Urbančič, Kramolc 18, Hadžić 4, Hribar, Ljubetič, Bogdanović 15, E. Mori.


    Severodočanka: Njuhalova 1, Degtiarova, Denina, Aksamit, Burbeljuk 16, Lidiajeva 6, Sič 10, Lisijenkova 16, Komisarova 5, Litvinovska 8.

  • 29.11-01.12.2011
    Volley Koniz (SUI) CS Madeira (ESP) 3:0 25:18, 25:15, 25:19
    ZOK Rijeka (CRO) OrPo Orivesi (FIN) 3:2 17:25, 18:25, 25:22, 25:20, 16:14
    Valleriano Alles Menorca (ESP) CSU Targu Mures (ROU) 3:1 25:19, 21:25, 25:20, 25:15
    Hermes Oostende (BEL) Markopoulo Revoil (GRE) 3:2 30:28, 23:25, 25:19, 24:26, 15:13
    VfB 91 Suhl (GER) Tirol Innsbruck (AUT) 3:0 25:15, 25:15, 25:22
    Slavia EU Bratysława (SVK) Unic Piatra Neamt (ROU) 3:1 13:25, 25:22, 25:23, 25:20
    Sparkasse Klagenfurt (AUT) VC Weert (NED) 1:3 25:15, 22:25, 16:25, 15:25
    Omiczka Omsk (RUS) AEL Limasol (CYP) 3:0 25:14, 25:15, 25:16
    Calcit Kamnik (SLO) Severodonczanka Severodonec (UKR) 3:1 25:20, 25:23, 21:25, 25:22
    Vasas Obuda Budapeszt (HUN) Lokomotiv Baku (AZE) 0:3 21:25, 11:25, 9:25
    Impel Gwardia Wrocław Maritza Płowdiw (BUL) 3:0 25:10, 25:21, 25:23
    Sliedrecht Sport (NED) Hapoel Kfar Saba (ISR) 3:0 25:18, 25:12, 25:20
    Baki Baku (AZE) Evreux VB (FRA) 3:1 25:15, 18:25, 25:20, 25:11
    Katrineholms VK (SWE) Jinestra Odessa (UKR) 3:0 25:0, 25:0, 25:0
    VDK Gent (BEL) Nilüfer Belediye Bursa (TUR) 3:0 25:23, 25:15, 25:17
    Kanti Schaffhausen (SUI) Ribeirense Pico Azores (POR) 3:0 25:19, 25:23, 25:21


    --------------------------------------------------------------------------------
    06-08.12.2011
    CS Madeira (ESP) Volley Koniz (SUI) -:- -:-, -:-, -:-
    OrPo Orivesi (FIN) ZOK Rijeka (CRO) 3:2 25:23, 18:25, 24:26, 25:20, 15:4 (18:20)
    CSU Targu Mures (ROU) Valleriano Alles Menorca (ESP) 3:0 25:18, 25:12, 25:18, (15:11)
    Markopoulo Revoil (GRE) Hermes Oostende (BEL) 3:0 25:13, 25:9, 26:24, (16:14)
    Tirol Innsbruck (AUT) VfB 91 Suhl (GER) 0:3 24:26, 14:25, 13:25
    Unic Piatra Neamt (ROU) Slavia EU Bratysława (SVK) -:- -:-, -:-, -:-
    VC Weert (NED) Sparkasse Klagenfurt (AUT) 3:0 25:10, 25:7, 25:21
    AEL Limasol (CYP) Omiczka Omsk (RUS) 0:3 14:25, 15:25, 16:25
    Severodonczanka Severodonec (UKR) Calcit Kamnik (SLO) 3:0 25:15, 25:21, 25:22, (12:15)
    Lokomotiv Baku (AZE) Vasas Obuda Budapeszt (HUN) -:- -:-, -:-, -:-
    Maritza Płowdiw (BUL) Impel Gwardia Wrocław 0:3 22:25, 18:25, 16:25
    Hapoel Kfar Saba (ISR) Sliedrecht Sport (NED) 2:3 23:25, 25:18, 12:25, 25:14, 11:15
    Evreux VB (FRA) Baki Baku (AZE) 0:3 16:25, 15:20, 20:25
    Jinestra Odessa (UKR) Katrineholms VK (SWE) -:- -:-, -:-, -:-
    Nilüfer Belediye Bursa (TUR) VDK Gent (BEL) 3:1 25:16, 14:25, 25:20, 25:16, (11:15)
    Ribeirense Pico Azores (POR) Kanti Schaffhausen (SUI) -:- -:-, -:-, -:-