Pool A:
Brazil (host country)
Italy (2015 World Cup runner-up)
USA (2015 World Cup winner)
France (3rd placed team at the world qualifier)
Canada (4th placed team at the world qualifier)
Mexico (Intercontinental qualifier winner)
Pool B:
Poland (World qualifier winner)
Russia (European qualifier winner)
Argentina (South American qualifier winner)
Iran (Best Asian team at the world qualifier)
Cuba (NORCECA qualifier winner)
Egypt (African qualifier winner)
Schedule:
Link
Preliminary round:
Sunday August 7th:
09:30 - ITA 3-0 FRA
11:35 - BRA 3-1 MEX
15:00 - POL 3-0 EGY
17:05 - USA 0-3 CAN
20:30 - RUS 3-1 CUB
22:35 - ARG 3-0 IRN
Tuesday August 9th:
09:30 - RUS 1-3 ARG
11:35 - FRA 3-0 MEX
15:00 - ITA 3-1 USA
17:05 - POL 3-2 IRN
20:30 - CUB 0-3 EGY
22:35 - BRA 3-1 CAN
Thursday August 11th:
09:30 - IRN 3-0 CUB
11:35 - RUS 3-0 EGY
15:00 - POL 3-0 ARG
17:05 - CAN 0-3 FRA
20:30 - ITA 3-0 MEX
22:35 - BRA 1-3 USA
Saturday August 13th:
09:30 - IRN 3-0 EGY
11:35 - ARG 3-0 CUB
15:00 - POL 2-3 RUS
17:05 - USA 3-1 FRA
20:30 - CAN 3-0 MEX
22:35 - BRA 1-3 ITA
Monday August 15th:
09:30 - ARG 3-0 EGY
11:35 - USA 3-0 MEX
15:00 - RUS 3-0 IRN
17:05 - POL 3-0 CUB
20:30 - ITA 1-3 CAN
22:35 - BRA 3-1 FRA
QuarterFinals:
Wednesday August 17th:
10:00 - RUS 3-0 CAN
14:00 - USA 3-0 POL
18:00 - ITA 3-0 IRN
22:15 - BRA 3-1 ARG
Semifinals:
Friday August 19th:
13:00 - ITA 3-2 USA
22:15 - BRA 3-0 RUS
Finals:
Sunday August 21th:
9:30 - Bronze medal match - USA 3-2 RUS
13:15 - Gold medal match - ITA 0-3 BRA
Rosters:
[[Numbers in () indicate OG appearance. G, S and B stand for Gold, Silver and Bronze]]
Pool A:
BRA:
S: Bruno Rezende (2) (2S), William Arjona
OPP: Evandro Guera, Wallace De Souza (1) (S)
OH: Douglas Souza, Maurício Borges, Lipe, Ricardo Lucarelli
MB: Éder Carborena, Lucão (1) (S), Maurício Souza
L: Serginho (3) (G 2S)
Coach: Rezande (5) (G 3S)
ITA:
S: Pasquale Sottile, Simone Giannelli
OH: Oleg Antonov, Osmany Juantorena, Filippo Lanza, Ivan Zaytsev (1) (B)
MB: Matteo Piano, Simone Buti, Emanuele Birarelli (2) (B)
Op: Luca Vettori
L: Massimo Colaci, Salvatore Rossini
Coach: Blengini
USA:
S: Micah Christenson, Kawika Shoji
OH: Aaron Russell, Taylor Sander, Reid Priddy (3) (G), Thomas Jaeschke
MB: David Lee (2) (G), Max Holt, David Smith (1)
Op: Matt Anderson (1), Murphy Troy
L: Eric Shoji
Coach: Speraw (2)
FRA:
S: Benjamin Toniutti, Pierre Pujol
OH: Earvin Ngapeth, Kevin Tillie, Nicolas Marechal, Trevor Clevenot
MB: Kevin Le Roux, Nicolas Le Goff, Franck Lafitte
Op: Antonin Rouzier, Thibault Rossard
L: Jenia Grebennikov
Coach: Tillie (2)
CAN:
S: Tyler Sanders, Jay Blankenau
OH: John Gordon Perrin, Nicolas Hoag, Frederic Winters, Steven Marshall
MB: Justin Duff, Daniel Jansen VanDoorn, Graham Virgrass, Rudy Verhoeff
Op: Gavin Schmitt
L: Blair Bann
Coach: Hoag (1)
MEX:
S: Jesús Perales, Pedro Rangel
OH: Carlos Fernando Guerra, Jorge Barajas, Gonzalo Ruiz, Jorge Quiñones
MB: Samuel Córdova, Tomás Aguilera, José Martínez
Op: Daniel Vargas, Néstor Orellana
L: Jesús Rangel
Coach: Lopez
Pool B:
POL:
S: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
OH: Michał Kubiak (1), Mateusz Mika, Rafał Buszek, Bartosz Bednorz
MB: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Piotr Nowakowski (1)
OP: Bartosz Kurek (1), Dawid Konarski
L: Paweł Zatorski
Coach: Antiga (1)
RUS:
S: Sergey Grankin (1) (G), Igor Kobzar
OH: Egor Kliuka, Sergey Tetyukhin (5) (G S 2B), Dmitry Volkov
MB: َAndrey Ashchev, Artem Volvich, Alexander Volkov (1) (G)
OP: Maxim Mikhailov (1) (G), Kostyantin Bakun
L: Alexy Verbof (2) (2B), Artem Ermakov
Coach: Alekno (2) (G B)
ARG:
S: Luciano De Cecco (1), Demian Gonzalez
OH: Nicolas Bruno (1), Facundo Conte (1), Ezequiel Palacios, Cristian Poglajen (1)
MB: Pablo Crer (1), Martin Ramos, Sebastian Sole (1)
OP: Bruno Lima, Jose Luis Gonzalez
L: Alexis Gonzalez (1)
Coach: Velasco (2) (S)
IRN:
S: Saeid Marouf, Mehdi Mahdavi
OH: Hamzeh Zarini, Milad Ebadipour, Farhad Ghaemi, Mojtaba Mirzajanpour
MB: Mohammad Mousavi, Adel Gholami, Mostafa Sharifat
Op: Shahram Mahmoudi, Amir Ghafour
L: Mehdi Marandi
Coach: Lozano (2)
CUB:
S: Yosvani Nicolas, Adrian Goide
OH: Osniel Hernandez, Javier Jimenez, Mario Sanchez, Miguel Lopez Castro
MB: Javier Rojas, Livan Rodriguez, Dareinn Delis
Op: Osniel Gonzalez
L: Yonder Alvarez, Reinier Rojas Cohimbra
Coach: Vives (1)
EGY:
S: Ashraf Aboulhassan (1), Hossam Youssif
OH: Mohamed Abdelmoneim (1), Ahmed Youssif, Mohamed Elhosseini, Omar Naguib
MB: Mamdouh Abdelmoneim, Abdelhalim Ebo, Mohamed Adel
Op: Ahmed Salah (1), Ahmed Kotb
L: Ahmed Abdel Aal
Coach: El Shemrely
Volleyball - Referees
Andrey Zenovich (RUS)
Juraj Mokry (SVK)
Fabrizio Pasquali (ITA)
Susana Rodriguez (ESP)
Piotr Dudek (POL)
Vladimir Simonovic (SRB)
Arturo Di Giacomo (BEL)
Paulo Turci (BRA)
Rogerio Espicalsky (BRA)
Nasr Shaaban (EGY)
Taoufik Boudaya (TUN)
Denny Cespedes (DOM)
Hernan Casamiquela (ARG)
Luis Macias (MEX)
Heike Kraft (GER)
Jiang Liu (CHN)
Joo Hee Kang (KOR)
Mohammad Shahmiri (IRI)
Ibrahim Al Naama (QAT)
Patricia Rolf (USA)