Italy – Superlega Unipolsai 2016-2017

  • Campionato di SuperLega UnipolSai 2016/17:
    Cucine Lube Civitanova (MC)
    Top Volley Latina
    Powervolley Milano
    Modena Volley
    Exprivia Molfetta (BA)
    Gi Group Monza
    Kioene Padova
    Sir Safety Conad Perugia
    LPR Piacenza
    Bunge Ravenna
    Biosì Indexa Sora (FR)
    Diatec Trentino
    Calzedonia Verona
    Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia (concessa licenza SuperLega)



    Campionato di Serie A2 UnipolSai 2016/17:
    Pallavolo Azzurra Alessano (LE)
    Volleyball Aversa (CE)
    Olimpia Pallavolo Bergamo (acquisto diritto da Modena Est)
    Atlantide Pallavolo Brescia
    Libertas Brianza Cantù (CO)
    Matervolley Castellana (BA)
    New Mater Castellana (BA)
    Junior Volley Civita Castellana (VT)
    M&G Scuola Pallavolo Grottazzolina (FM)
    VBC Mondovì (CN)
    Volley Castellana Montecchio Maggiore (VI)
    Impavida Pallavolo Ortona (CH)
    Volley Potentino Potenza Picena (MC)
    Volley Tricolore Reggio Emilia
    Lupi Santa Croce sull’Arno (PI) (acquisto diritto da Parella Torino)
    Emma Villa Siena
    Marconi Volley Spoleto
    Polisportiva Tuscania (VT)


    Club Italia (ammesso su indicazione della FIPAV)


    Pallavolo Rinascita Lagonegro (PZ), in attesa del deposito dei documenti di iscrizione al Campionato di Serie A2 UnipolSai.

  • Rosters
    * = extra-comunitary quote


    Civitanova Marche


    Micah Christenson (P), Honolulu (USA), 8/5/1993 - USA*
    Antonio Corvetta (P), Ancona (AN), 28/9/1977
    Tsvetan Sokolov (O), Dupnitza (Bulgaria), 31/12/1989 - BUL
    Alberto Casadei (O), Forlì (FC), 15/9/1984
    Osmany Juantorena (S), Santiago de Cuba (Cuba), 12/8/1985
    Klemen Cebulj (S), Slovenj Gradec (Slovenia), 21/2/1992 - SLO
    Denys Kaliberda (S), Poltawa (Ucraina), 24/6/1990 - GER
    Jiri Kovar (S), Zlin (Rep.Ceca), 10/4/1989
    Luigi Randazzo (S), Catania (CT), 30/4/1994
    Dragan Stankovic (C), Zajecar (Serbia), 18/10/1985 - SRB*
    Enrico Cester (C), Motta di Livenza (TV), 16/3/1988
    Davide Candellaro (C), Padova (PD), 7/6/1989
    Nicola Pesaresi (L), Loreto (AN), 11/2/1991
    Jenia Grebennikov (L), Rennes (Francia) - 13/8/1990 - FRA


    Allenatore: Gianlorenzo Blengini
    Vice allenatore: Giancarlo D'Amico



    Latina


    Daniele Sottile (P), Milazzo (ME), 17/8/1979
    Matteo Pistolesi (P), Torino, 14/3/1995
    Alessandro Fei (O), Saronno (VA), 29/11/1978
    Gabriele Maruotti (S), Fiumicino (Roma), 25/3/1988
    Yuki Ishikawa (S), Prefettura di Aichi (Giappone), 11/12/1995 - JPN*
    Andrea Rossi (C), Bibbiena (Ar), 14/2/1989
    Carmelo Gitto (C), Barcellona Pozzo di Gotto (ME), 3/7/1987
    Fabio Fanuli (L), Grottaglie (TA), 10/2/1985
    Kevic Klinkenberg (S), Liegi (Belgio), 4/10/1990 - BEL
    Danger Jorber Quintana Guerra (C), L'Avana (Cuba), 19/5/1994 - CUB*


    Allenatore: Vincenzo Nacci
    Vice allenatore: Marco Franchi



    Milano


    Riccardo Sbertoli (P), Milano, 23/05/1998
    Dante Boninfante (P), Battipaglia, 07/03/1977
    Sasa Starovic (O), Gacko (Bosnia), 19/10/1988 - SRB
    Andrea Galaverna (O/S), Cuneo, 18/02/1994
    Todor Skrimov (S), Pernik (Bulgaria), 09/01/1990 - BUL
    Nicholas Hoag (S), Sherbrooke (Canada), 19/08/1992 - CAN
    Federico Marretta (S), Castelvetrano (TP), 09/08/1990
    Rasmus Breuning Nielsen (S), Glamsbjerg (Danimarca), 22/05/1994 - DAN *
    Giorgio De Togni (C), Ferrara, 07/07/1985
    Alessandro Tondo (C), Lecce, 18/08/1991
    Gianluca Galassi (C), Trento, 24/07/1997
    Danilo Cortina (L), Catania, 08/06/1987
    Rudi Gabriele (L), Como, 14/08/1994


    Allenatore Luca Monti
    Vice allenatore Massimiliano De Marco



    Modena


    Santiago Orduna (P), Buenos Aires (Argentina), 31/8/1983
    Nicola Slasi (P), Reggio Emilia, 18/04/1997
    Luca Vettori (O), Parma, 26/4/1991
    Samuel Onwuelo (O), Lagos (Nigeria), 18/4/1997
    Earvin Ngapeth (S), Saint Raphael (Francia), 12/2/1991
    Nemanja Petric (S), Prijepolje (Serbia), 28/7/1987
    Swan Ngapeth (S), Saint-Raphael (Francia), 9/2/1991
    Brian Cook (S), Monterey (USA), 1/6/1992 - USA*
    Jacopo Massari (S), Parma, 2/6/88
    Kevin Le Roux (C), Champigny-sur-Marne (FRA), 11/05/1989 - FRA
    Maxwell Holt (C), Cincinnati (USA), 12/03/1987 - USA
    Matteo Piano (C), Asti, 24/10/1990
    Salvatore Rossini (L), Latina, 13/07/1986


    Allenatore: Roberto Piazza
    Vice allenatore: Lorenzo Tubertini



    Molfetta


    Thiago Pontes Veloso (P), João Pessoa (Brasile), 15/08/1993 - BRA *
    Pier Paolo Partenio (P), Macerata, 6/2/1993
    Giulio Sabbi (O), Palestrina (RM), 10/8/1989
    Niki Hendriks (O), Prato (PO), 6/9/1992
    Bogdan Olteanu (S), Bucarest, 11/5/1980
    Joao Rafael De Barros Ferreira (S), Recife (BRA), 17/3/1993 - BRA *
    Francesco Del Vecchio (S), Terlizzi (BA), 21/4/1987
    Elio Giuseppe Cormio (S), Molfetta (BA), 15/6/1998
    Alberto Polo (C), Bassano del Grappa (VI), 7/9/1995
    Marco Vitelli (C), Atessa (CH), 4/4/1996
    Gabriele Di Martino (C), Roma, 20/7/1997
    Daniele De Pandis (L), Lecce, 30/6/1984
    Alessandro Porcelli (L), Terlizzi, 3/12/1995


    Allenatore: Vincenzo Di Pinto
    Vice allenatore: Leonardio Castellaneta



    Monza


    Nikola Jovovic (P), Novi Sad (SRB), 13/2/1992 - SRB - *
    Nicola Daldello (P), Treviso, 6/5/1983
    Ivan Raic (O), Sarajevo (Bosnia Erzegovina), 3/6/1989 - CRO
    Simon Hirsch (O), Ulma (Germania), 3/4/1992 - GER
    Iacopo Botto (S), La Spezia (22/4/1987)
    Christian Fromm (S), Berlino (Germania), 15/8/1990 - GER
    Andrea Galliani (S), Desio (MB), 6/1/1988
    Jernet Terpin (S), Gorizia, 21/6/1996
    Thomas Beretta (C), Milano, 18/4/1990
    Pieter Verhees (C), Lommell (Belgio), 8/12/1989 - BEL
    Marcello Forni (C), Modena, 11/8/1980
    Marco Rizzo (L), Galatina (LE), 2/1/1990
    Donovan Dzavoronok (S), Praga (Rep. Ceca), 23/07/1997 - CEC


    Allenatore Miguel Angel Falasca
    Vice allenatore: Francesco Cattaneo
    3° Allenatore: Massimo Dagioni



    Padova


    James Shaw (P), Woodside, California (USA), 5/3/1994 - USA*
    Francesco Zoppellari (P), Padova (PD), 27/5/1997
    Stefano Giannotti (O), Padova, 14/5/1989
    Sebastiano Milan (S/O), Treviso (TV), 6/4/1995
    Filip Sestan (S), Croazia, 6/6/1995
    Michele Fedrizzi (S), Trento, 21/5/1991
    Stephen Maar (S), Scarborough (CAN), 6/12/1994 - CAN*
    Stefano Gozzo (S), Padova (PD), 24/10/1994
    Taylor Averill (C), Portland (USA), 5/3/1992 - USA*
    Marco Volpato (C),Vicenza, 5/5/1990
    Danijel Koncilja (C), Novo Mesto (SLO), 4/9/1990 - SLO
    Fabio Balaso (L), Camposampiero (PD), 20/10/1995
    Nicolò Bassanello (L), Padova (PD), 3/4/1996


    Allenatore: Valero Baldovin
    Vice allenatore: Nicola Baldon

  • Rosters


    Perugia


    Luciano De Cecco (P), Santa Fè (Argentina), 2/6/1988 - ITA
    Mihajlo Mitic (P), Veliko Gradiste (Serbia), 19/9/1990 - SRB *
    Aleksandar Atanasijevic (O), Belgradi (Serbia), 4/9/1991 - SRB *
    Velizar Chernokozhev (O), Tryavna (BUL), 23/04/1995 - BUL
    Ivan Zaytsev (S), Spoleto (PG), 2/10/1988
    Aaron Russell (S), Baltimora (Stati Uniti), 4/6/1993 - USA *
    Alexander Berger (S), Aichkirchen (Austria), 27/9/1988 - AUT
    Dore Della Lunga (S), Chiaravalle (AN), 25/7/1984
    Marko Podrascanin (C), Belgrado (Serbia), 9/8/1987 - SRB *
    Emanuele Birarelli (C), Senigallia (AN), 8/2/1981
    Simone Buti (C), Fucecchio (FI), 19/9/1983
    Alessandro Franceschini (C), Sansepolcro (AR), 21/6/1983
    Federico Tosi (L), Pietrasanta (LU), 18/9/1991
    Andrea Bari (L), Senigallia, (AN) 5/3/1980


    Allenatore: Slobodan Kovac
    Vice allenatore: Carmine Fontana



    Piacenza


    Raydel Hierrezuelo (P), L'Avana (Cuba), 14/07/1987 - CUB *
    Francesco Cottarelli (P), Legnano, 16/10/1996
    Fernando Hernandez (O), L'Avana (Cuba), 11/09/1989 - CUB *
    Georgios Tzioumakas (O), Salonicco (Grecia), 23/01/1995 - GRE
    Trevor Clevenot (S), Royan (Francia), 28/06/1994 - FRA
    Hristo Zlatanov (S), Sofia (Bulgaria), 21/04/1976 - ITA
    Leonel Marshall (S), L'Avana (Cuba), 25/09/1979, ITA/CUB
    Simone Parodi (S), Arma di Taggia, 16/06/1986
    Aimone Alletti (C), Codogno (LO), 28/96/1988
    Victor Yosifof (C), Omurtak (Bulgaria), 16/17/1985 - BUL
    Luca Tencati (C), Cremona, 16/03/1979
    Samuele Papi (S/L), Ancona, 20/05/1973
    Loris Manià (L), Gorizia, 27/01/1979


    Allenatore: Alberto Giuliani
    Vice allenatore: Marco Alessandro Camperi



    Ravenna


    Luca Spirito (P), Savona (SV), 30/10/1993
    Giacomo Leoni (P), Genova (GE), 9/10/1995
    Maurice Torres (O), Ponce (Portorico), 6/7/1991 - POR*
    Branimir Grozdanov (S/O), Sofia (Bulgaria), 21/5/1994 - BUL
    Maarten van Garderen (S), Renswoude (Olanda), 24/1/1990 - NED
    Tulien Lyneel (S), Montpellier (Francia), 15/4/1990 - FRA
    Giacomo Raffaelli (S), Grosseto, 7/2/1995
    Simone Calarco (S), Ravenna, 6/3/1995
    Fabio Ricci (C), Faenza (RA), 11/7/1994
    Elia Bossi (C), Trieste, 15/8/1994
    Conrad Kaminski (C), New Berlin (USA), 27/3/1994 - USA*
    Riccardo Goi (L), Viadana (MN), 24/8/1992
    Stefano Marchini (L), Lugo (RA), 14/1/97



    Allenatore: Fabio Soli
    Vice allenatore: Giuseppe Patriarca



    Sora


    Georgi Seganov (P), Razlog (BUL), 10/06/1993 - BUL
    Federico Marrazzo (P), Roma, 12/9/1994
    Mattia Rosso (S), Cuneo, 8/5/1985
    Denis Kalinin (S), Mosca (Russia), 28/4/1984 - RUS*
    Nicola Tiozzo (S), Chioggia (VE), 26/5/1993
    Marco Lucarelli (S), Sora (FR), 19/12/1996
    Marco Corsetti (S), Frosinone, 26/7/1994
    Pierpaolo Mauti (S), Sora (FR), 1/3/1995
    Svetoslav Gotsev (C), Pernik (BUL), 31/8/1990 - BUL
    Matteo Sperandio (C), Treviso (TV), 4/3/1992
    Andrea Mattei (C), Marino (RM), 23/7/1993
    Marco Santucci (L), Campobasso, 30/11/1983


    Allenatore: Bruno Bagnoli
    Vice allenatore: Maurizio Colucci



    Trento


    Simone Giannelli (P), Bolzano, 9/8/1996
    Alessandro Blasi (P), Trieste, 22/03/1992
    Jan Stokr (O), Dacice (Rep.Ceca), 16/1/1983
    Gabriele Nelli (O), Lucca (LU), 4/12/1993
    Tine Urnaut (S), Slovenj Gradec (Slovenia) 3/9/1988 - SLO
    Filippo Lanza(S), Zevio (VR), 3/3/1991
    Oleg Antonov (S), Mosca (Russia), 28/7/1988
    Tiziano Mazzone (S), Roma, 22/7/1995
    Simon Van de Voorde (C), Lovanio (Belgio), 19/12/1989 - BEL
    Sebastian Solé (C), Rosario (Argentina) 12/6/1991 - ARG
    Matteo Burgsthaler (C), Trento, 18/2/1981
    Daniele Mazzone (C), Chieri (TO), 4/6/1992
    Massimo Colaci (L), Gagliano del Capo (LE), 21/2/1985
    Matteo Chiappa (L), Milano, 6/7/1993


    Allenatore: Angelo Lorenzetti
    Vice allenatore: Dario Simoni



    Verona


    Michele Baranowicz (P), Mondovì (CN), 5/8/1989
    Adriano Paolucci (P), Roma, 11/2/1979
    Mitar Djuric (O), Sarajevo (Bosnia Erzegovina), 25/4/1989
    Toncek Stern (O), Maribor (SLO), 14/11/1995 - SLO
    Uros Kovacevic (S), Kraljevo (Serbia) 6/5/1993 - SRB*
    François Lecat (S), Bruxelles (Belgio), 19/4/1993 - BEL
    Alexandre Ferreira (S), Meaux (FRA), 13/11/1991 - POR
    Sam Holt (S), Cincinnati (USA), 20/6/1993 - USA*
    Simone Anzani (C), Como (CO), 24/2/1992
    Aidan Zingel (C), Kiama (Australia), 19/11/1990 - AUS*
    Stefano Mengozzi (C), Ravenna (RA), 6/5/1985
    Andrea Giovi (L), Perugia (PG), 19/8/1983
    Thomas Frigo (L), Soave (VR), 19/5/1997


    Allenatore: Andrea Giani
    Vice allenatore: Matteo De Cecco



    Vibo Valentia


    Manuel Coscione (P), Cervia (RA), 29/01/1980
    Ugo Buzzelli (P), Avezzano (AQ), 7/5/94
    Raffaele Domenico Ferraro (P), Vibo Valentia, 24/4/1995
    Peter Michalovic (O), Malacky (Slovenia), 26/5/90 - SLO
    Francesco Alessandro Corrado (O/S, Crotone, 10/5/97
    Soares Thiago Alves (S), Porto Alegre (Brasile), 26/7/86 - BRA*
    Baptiste Geiler (S), Montpellier (Francia), 12/3/1987
    Carlos Eduardo Barreto Silva "Kadu" (S), Vinhedo (Brasile), 8/8/94, BRA*
    Rocco Barone (C), Palmi (RC), 14/12/87
    Deivid Jr Costa (C), Rafard (Brasile), 26/04/1988 - BRA*
    Enrico Diamantini (C), Fano (PU), 4/4/1993
    Graziano Maria Maccarone (C), Vibo Valentia, 26/8/1996
    Davide Marra (L), Praia a Mare (Cs), 12/3/1984
    Ernesto Torchia (L), Lamezia Terme (CZ), 3/7/1998


    Allenatore: Waldo Kantor
    Vice allenatore: Antonio Valentini

  • Calendar


    1ª giornata – (2 ottobre 2016 – 11 dicembre 2016)
    Modena Volley - Biosì Indexa Sora
    Diatec Trentino - Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
    Exprivia Molfetta - Powervolley Milano
    Top Volley Latina - Calzedonia Verona
    Kioene Padova - Bunge Ravenna
    Gi Group Monza - Cucine Lube Civitanova
    LPR Piacenza – Sir Safety Conad Perugia


    2ª giornata – (9 ottobre 2016 – 18 dicembre 2016)
    Cucine Lube Civitanova - LPR Piacenza
    Sir Safety Conad Perugia - Kioene Padova
    Calzedonia Verona - Exprivia Molfetta
    Bunge Ravenna - Top Volley Latina
    Powervolley Milano - Modena Volley
    Biosì Indexa Sora - Diatec Trentino
    Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia - Gi Group Monza


    3ª giornata – (16 ottobre 2016 – 26 dicembre 2016)
    Top Volley Latina - Cucine Lube Civitanova
    Kioene Padova - Diatec Trentino
    Gi Group Monza - Powervolley Milano
    Bunge Ravenna - Modena Volley
    LPR Piacenza - Calzedonia Verona
    Biosì Indexa Sora - Sir Safety Conad Perugia
    Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia - Exprivia Molfetta


    4ª giornata – (19 ottobre 2016 – 29 dicembre 2016)
    Modena Volley - Kioene Padova
    Cucine Lube Civitanova - Biosì Indexa Sora
    Diatec Trentino - Top Volley Latina
    Sir Safety Conad Perugia - Bunge Ravenna
    Calzedonia Verona - Gi Group Monza
    Exprivia Molfetta - LPR Piacenza
    Powervolley Milano - Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia


    5ª giornata – (23 ottobre 2016 – 8 gennaio 2017)
    Top Volley Latina - Modena Volley
    Kioene Padova - Exprivia Molfetta
    Bunge Ravenna - Calzedonia Verona
    Powervolley Milano - Cucine Lube Civitanova
    LPR Piacenza - Diatec Trentino
    Biosì Indexa Sora - Gi Group Monza
    Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia - Sir Safety Conad Perugia


    6ª giornata – (29 ottobre 2016 – 15 gennaio 2017)
    Modena Volley - Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
    Cucine Lube Civitanova - Kioene Padova
    Diatec Trentino - Sir Safety Conad Perugia
    Calzedonia Verona - Biosì Indexa Sora
    Exprivia Molfetta - Bunge Ravenna
    Gi Group Monza - Top Volley Latina
    LPR Piacenza - Powervolley Milano


    7ª giornata – (1 novembre 2016 – 22 gennaio 2017)
    Sir Safety Conad Perugia - Modena Volley
    Top Volley Latina - Exprivia Molfetta
    Kioene Padova - Gi Group Monza
    Bunge Ravenna - Diatec Trentino
    Powervolley Milano - Calzedonia Verona
    Biosì Indexa Sora - LPR Piacenza
    Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia - Cucine Lube Civitanova


    8ª giornata – (6 novembre 2016 – 5 febbraio 2017)
    Modena Volley - Calzedonia Verona
    Cucine Lube Civitanova - Sir Safety Conad Perugia
    Diatec Trentino - Powervolley Milano
    Exprivia Molfetta - Biosì Indexa Sora
    Kioene Padova - Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
    Gi Group Monza - Bunge Ravenna
    LPR Piacenza - Top Volley Latina


    9ª giornata – (9 novembre 2016 – 8 febbraio 2017)
    Modena Volley - Gi Group Monza
    Sir Safety Conad Perugia - Exprivia Molfetta
    Calzedonia Verona - Diatec Trentino
    Top Volley Latina - Biosì Indexa Sora
    Bunge Ravenna - Cucine Lube Civitanova
    Powervolley Milano - Kioene Padova
    Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia - LPR Piacenza


    10ª giornata – (13 novembre 2016 – 12 febbraio 2017)
    Diatec Trentino - Cucine Lube Civitanova
    Calzedonia Verona - Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
    Exprivia Molfetta - Modena Volley
    Top Volley Latina - Kioene Padova
    Gi Group Monza - Sir Safety Conad Perugia
    LPR Piacenza - Bunge Ravenna
    Biosì Indexa Sora - Powervolley Milano


    11ª giornata – (20 novembre 2016 – 19 febbraio 2017)
    Modena Volley - Diatec Trentino
    Cucine Lube Civitanova - Calzedonia Verona
    Sir Safety Conad Perugia - Top Volley Latina
    Kioene Padova - LPR Piacenza
    Gi Group Monza - Exprivia Molfetta
    Bunge Ravenna - Powervolley Milano
    Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia - Biosì Indexa Sora


    12ª giornata – (27 novembre 2016 – 26 febbraio 2017)
    Cucine Lube Civitanova - Exprivia Molfetta
    Diatec Trentino - Gi Group Monza
    Calzedonia Verona - Sir Safety Conad Perugia
    Powervolley Milano - Top Volley Latina
    LPR Piacenza – Modena Volley
    Biosì Indexa Sora - Kioene Padova
    Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia - Bunge Ravenna


    13ª giornata – (4 dicembre 2016 – 5 marzo 2017)
    Modena Volley - Cucine Lube Civitanova
    Sir Safety Conad Perugia - Powervolley Milano
    Exprivia Molfetta - Diatec Trentino
    Top Volley Latina - Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
    Kioene Padova - Calzedonia Verona
    Gi Group Monza - LPR Piacenza
    Bunge Ravenna - Biosì Indexa Sora.

  • And now few comments...


    Lube: they had probably the best MBs couple of the Italian league, and changed it to gain the third or less.
    Plus, if they want to use Stankovic in the Italian League, Grebennikov can be only an OH for the back row, and not for Osmany (unless other substitutions foreign-italian for setter and opposite).
    And again they have 5 OHs, with two italians recovering from an injury.
    Logic in Lube = :gone:


    Modena above all in the MBs department, followed by Perugia (imho).


    Difficult to say which one is the best diagonal setter-opposite. What do you think?


    And about the OHs couple? I'll say Modena also here, I think...



    About the calendar, it seems Modena and Trento have a quite soft start, while Piacenza will have a tough one.
    Perugia has a quite interesting schedule from the 6th to the 8th match :white:

  • I'm pretty worried about our diagonal setter-opposite (Orduna is an enigma in top teams and Vettori is...well Vettori), but on the contrary this year we have a pretty good bench. By the way I don't like neither Lube (Blengini and Grebennikov on the bench? Oh no) nor Perugia (who is going to receive?).


    The overall level is higher than last year: Trento and Verona weakened, but "little" teams are stronger.

    Per un pir, un pam un persec per na brogna e na rumleina, nuetr'a sam d'la Ghirlandeina nuetr'a sam da rispeter




  • Micah Christenson needs a knee surgery for an injury he had during the final phase of the OG (as far as I understood, not that severe, but still a surgery).
    So, Lube is looking for another setter (I don't know if as titular or second) for the beginning of the season.


    :(


    Ps if they could find an italian setter (or if they'll play with Corvetta), at least Grebbnnikov will be able to play as libero...

  • I hope for an Italian setter, I want to see Grebennikov on the starting 7. By the way I presume that sometimes Stankovic will be the one who will stay on the bench

    Per un pir, un pam un persec per na brogna e na rumleina, nuetr'a sam d'la Ghirlandeina nuetr'a sam da rispeter




  • I hope for an Italian setter, I want to see Grebennikov on the starting 7. By the way I presume that sometimes Stankovic will be the one who will stay on the bench


    They signed Yoann Jaumel. No starting 6 + 1 for Grebennikov. :wall:

    "Voglio i tuoi occhi quando sognerai per farmi rimanere qui"
    "...come la terra la pioggia d'estate"
    "Io ti ho coperto le spalle, scoprendo tutto il mio cuore"
    - Emma :heart::love:

  • Blengini's words about the foreign problem in Lube:


    Quote

    Ora con l’operazione di Christenson in realtà il problema non c’è. Corvetta lo sostituisce e Grebennikov può giocare. Ma riusciremo comunque a gestire anche il dopo".


    Quote

    Now with Christenson's surgery actually there isn't any problem. Corvetta will replace him and Grebennikov will be able to play.
    But we will manage to handle it also in the future.

  • As I said, sometimes Grebennikov will stay on the bench, sometimes Stankovic. I don't think that's going to be problem.


    There's another problem for Lube. If Juantorena gets injured? Who will play? Kovar? :white: And what about if Juantorena needs to rest?

    Per un pir, un pam un persec per na brogna e na rumleina, nuetr'a sam d'la Ghirlandeina nuetr'a sam da rispeter




  • As I said, sometimes Grebennikov will stay on the bench, sometimes Stankovic. I don't think that's going to be problem.


    There's another problem for Lube. If Juantorena gets injured? Who will play? Kovar? :white: And what about if Juantorena needs to rest?

    Kaliberda...pretty solid replacement if you ask me.

  • And what about if Juantorena needs to rest?


    Rest? why should he need to rest? :P


    About Stankovic/Grebennikov, I think you're right but let's remember – if they didn't change the rule!* – that if you have one foreign libero, both the liberos will count as foreign.
    http://dal15al25.gazzetta.it/2…-liberi-fino-a-questanno/


    That means Stankovic/Grebennikov it's not a choice you can make during the game, but in order to use Grebennikov you have to begin the match knowing that Stankovic will stay on the bench, unless using two italians OHs (or Corvetta, or Casadei...).


    And if they'll play with Pesaresi (as only libero, obviously), one between an OH/Grebennikov won't even stay on the bench.


    *I tried to check it but didn't find nothing, may be after all they did change it... ?

  • Watching our friendly matches, I'm quite worried about our new setter


    Finding a replacement for Bruno as good as the brazilian is impossible. You got used to Bruno, that's all. He made the worst Brazil NT ever olympic champion, it talks for itself.


    Oduna is a very good setter. I must say I admire he came to Modena right after the brazilian. Very brave move. If you compare them, that's the moment your fears run out.

    "Voglio i tuoi occhi quando sognerai per farmi rimanere qui"
    "...come la terra la pioggia d'estate"
    "Io ti ho coperto le spalle, scoprendo tutto il mio cuore"
    - Emma :heart::love:

  • Kaliberda...pretty solid replacement if you ask me.


    I missed that post, probably because at the time I was writing my answer!


    Kaliberda in general can't be considered Juantorena subs because he is foreign, and considering that Lube already has problem letting Grebennikov playing, it will be really unusual to see Juantorena being replaced by a foreign.


    In case, it seems Kovar is playing quite well during the friendly matches, so he seems to be the natural replacement for Juantorena, if not even for the second foreign OH in order to let both Stanokovic and Grebennikov playing.


    Still, Blengini last year didn't let Osmany rest very much...


    Ps I really like Kaliberda and I'm curious to see if he will take Cebulij place as titular, later... now he is playing the ECh qualification so who knows.