Posts by cassano

    Pool A


    19.01.2010 20:30 Volley BERGAMO - ZOK RIJEKA 3-0


    19.01.2010 20:00 RC CANNES - Universitet BELGOROD 3-1




    Pool B


    19.01.2010 18:00 VakifGunesTTelekom ISTANBUL - ASPTT MULHOUSE 3-0


    19.01.2010 20:30 Enion Energia DABROWA GORNICZA - Scavolini PESARO 0-3




    Pool C


    19.01.2010 18:30 Dinamo MOSCOW - Aluprof BIELSKO-BIALA 3-1


    19.01.2010 16:30 Modranská PROSTEJOV - FenerbahceAcibadem ISTANBUL 3-1




    Pool D


    19.01.2010 18:00 Asystel NOVARA - Zarechie ODINTSOVO 3-2


    19.01.2010 18:00 Bank BPS Fakro MUSZYNIANKA - Metal GALATI 3-0

    Pool A
    20.01.2010 18:00 Dinamo MOSCOW - Jihostroj CESKE BUDEJOVICE 3-0
    20.01.2010 20:30 TRENTINO BetClic - Olympiacos PIRAEUS 3-2
    Pool B
    20.01.2010 20:30 Unicaja ALMERIA - TOURS VB 1-3
    20.01.2010 19:30 CSKA SOFIA - Zenit KAZAN 3-1
    Pool C
    20.01.2010 20:15 Hypo Tirol INNSBRUCK - Lube Banca Marche MACERATA 3-2
    20.01.2010 18:00 Budvanska Rivijera BUDVA - Noliko MAASEIK 1-3
    Pool D
    20.01.2010 20:30 Knack Randstad ROESELARE - Radnicki KRAGUJEVAC 3-0
    20.01.2010 18:00 PGE Skra BELCHATOW - CAI TERUEL 3-1
    Pool E
    20.01.2010 19:00 Panathinaikos ATHENS - JASTRZEBSKI Wegiel S.A. 3-0
    20.01.2010 18:00 CoprAtlantide PIACENZA - VfB FRIEDRICHSHAFEN 3-1
    Pool F
    20.01.2010 20:15 ACH Volley BLED - Asseco Resovia RZESZOW 1-3
    20.01.2010 20:00 PARIS Volley - ISTANBUL B.Sehir Belediyesi 3-1

    Pool A


    13.01.2010 17:30 Jihostroj CESKE BUDEJOVICE - TRENTINO BetClic 0-3


    13.01.2010 19:30 Olympiacos PIRAEUS - Dinamo MOSCOW 3-2




    Pool B


    12.01.2010 20:30 TOURS VB - CSKA SOFIA 1-3


    13.01.2010 19:00 Zenit KAZAN - Unicaja ALMERIA 3-1




    Pool C


    13.01.2010 20:30 Lube Banca Marche MACERATA - Budvanska Rivijera BUDVA 3-0


    13.01.2010 20:30 Noliko MAASEIK - Hypo Tirol INNSBRUCK 3-2




    Pool D


    13.01.2010 18:00 Radnicki KRAGUJEVAC - PGE Skra BELCHATOW 0-3


    14.01.2010 20:15 CAI TERUEL - Knack Randstad ROESELARE 2-3




    Pool E


    13.01.2010 18:30 JASTRZEBSKI Wegiel S.A. - CoprAtlantide PIACENZA 1-3


    13.01.2010 20:00 VfB FRIEDRICHSHAFEN - Panathinaikos ATHENS 1-3




    Pool F


    13.01.2010 20:30 Asseco Resovia RZESZOW - PARIS Volley 3-1


    13.01.2010 17:00 ISTANBUL B.Sehir Belediyesi - ACH Volley BLED 3-2

    Pool A


    12.01.2010 19:00 ZOK RIJEKA - RC CANNES 1-3


    13.01.2010 20:00 Universitet BELGOROD - Volley BERGAMO 0-3




    Pool B


    13.01.2010 19:00 ASPTT MULHOUSE - Enion Energia DABROWA GORNICZA 2-3


    14.01.2010 20:30 Scavolini PESARO - VakifGunesTTelekom ISTANBUL 3-2




    Pool C


    12.01.2010 18:00 Aluprof BIELSKO-BIALA Modranská PROSTEJOV 3-2


    14.01.2010 19:30 FenerbahceAcibadem ISTANBUL Dinamo MOSCOW 3-1




    Pool D


    13.01.2010 18:00 Zarechie ODINTSOVO - Bank BPS Fakro MUSZYNIANKA 3-1


    13.01.2010 17:00 Metal GALATI - Asystel NOVARA 1-3

    Pool A
    06.01.2010 20:30 Volley BERGAMO - RC CANNES 2-3
    07.01.2010 19:00 ZOK RIJEKA - Universitet BELGOROD 0-3


    Pool B
    06.01.2010 18:00 VakifGunesTTelekom ISTANBUL - Enion Energia DABROWA GORNICZA 3-0
    05.01.2010 20:30 ASPTT MULHOUSE - Scavolini PESARO 0-3


    Pool C
    06.01.2010 17:00 Dinamo MOSCOW - Modranská PROSTEJOV 3-1
    05.01.2010 18:00 Aluprof BIELSKO-BIALA - FenerbahceAcibadem ISTANBUL 1:3


    Pool D
    06.01.2010 18:00 Asystel NOVARA - Bank BPS Fakro MUSZYNIANKA 2-3
    07.01.2010 17:00 Zarechie ODINTSOVO - Metal GALATI 3-2

    Pool A
    05.01.2010 18:00 Dinamo MOSCOW - TRENTINO BetClic 2-3
    06.01.2010 17:30 Jihostroj CESKE BUDEJOVICE - Olympiacos PIRAEUS 1-3
    Pool B
    07.01.2010 20:30 Unicaja ALMERIA - CSKA SOFIA 3-2


    07.01.2010 20:00 TOURS VB - Zenit KAZAN 1-3
    Pool C
    05.01.2010 20:15 Hypo Tirol INNSBRUCK - Budvanska Rivijera BUDVA 1-3
    06.01.2010 18:00 Lube Banca Marche MACERATA - Noliko MAASEIK 3-1
    Pool D
    06.01.2010 20:30 Knack Randstad ROESELARE - PGE Skra BELCHATOW 2-3
    06.01.2010 18:00 Radnicki KRAGUJEVAC - CAI TERUEL 2-3
    Pool E
    07.01.2010 18:00 Panathinaikos ATHENS - CoprAtlantide PIACENZA 3-1
    06.01.2010 18:30 JASTRZEBSKI Wegiel S.A. - VfB FRIEDRICHSHAFEN 1-3
    Pool F
    06.01.2010 20:15 ACH Volley BLED - PARIS Volley 2-3
    06.01.2010 20:30 Asseco Resovia RZESZOW - ISTANBUL B.Sehir Belediyesi 1-3

    Pool A
    16.12.2009 20:00 Universitet BELGOROD - ZOK RIJEKA 3-0
    17.12.2009 20:30 RC CANNES - Volley BERGAMO 2-3


    Pool B
    17.12.2009 20:30 Scavolini PESARO - ASPTT MULHOUSE 3-0
    15.12.2009 20:30 Enion Energia DABROWA GORNICZA - VakifGunesTTelekom ISTANBUL 1-3


    Pool C
    17.12.2009 19:30 FenerbahceAcibadem ISTANBUL - Aluprof BIELSKO-BIALA 3-1
    15.12.2009 18:00 Modranská PROSTEJOV - Dinamo MOSCOW 3-2


    Pool D
    15.12.2009 17:00 Metal GALATI - Zarechie ODINTSOVO 1-3
    17.12.2009 18:00 Bank BPS Fakro MUSZYNIANKA - Asystel NOVARA 1-3

    Pool A
    16.12.2009 19:30 Olympiacos PIRAEUS - Jihostroj CESKE BUDEJOVICE 3 - 0
    16.12.2009 20:30 TRENTINO BetClic - Dinamo MOSCOW 3 - 1


    Pool B
    16.12.2009 19:00 Zenit KAZAN - TOURS VB 3 - 1
    15.12.2009 19:30 CSKA SOFIA - Unicaja ALMERIA 3 - 1


    Pool C
    15.12.2009 20:30 Noliko MAASEIK - Lube Banca Marche MACERATA 1 - 3
    17.12.2009 17:00 Budvanska Rivijera BUDVA - Hypo Tirol INNSBRUCK 2 - 3


    Pool D
    16.12.2009 20:15 CAI TERUEL - Radnicki KRAGUJEVAC 2 - 3
    16.12.2009 18:00 PGE Skra BELCHATOW - Knack Randstad ROESELARE 3 - 1


    Pool E
    16.12.2009 20:00 VfB FRIEDRICHSHAFEN - JASTRZEBSKI Wegiel S.A. 3 - 0
    15.12.2009 20:30 CoprAtlantide PIACENZA - Panathinaikos ATHENS 3 - 1


    Pool F
    16.12.2009 17:00 ISTANBUL B.Sehir Belediyesi - Asseco Resovia RZESZOW 2 - 3
    15.12.2009 20:30 PARIS Volley - ACH Volley BLED 3 - 1

    Pool A
    09.12.2009 20:30 Volley BERGAMO - Universitet BELGOROD 3-0
    08.12.2009 20:15 RC CANNES - ZOK RIJEKA 3-0


    Pool B
    10.12.2009 18:00 VakifGunesTTelekom ISTANBUL - Scavolini PESARO 1-3
    08.12.2009 20:30 Enion Energia DABROWA GORNICZA - ASPTT MULHOUSE 2-3


    Pool C
    09.12.2009 19:00 Dinamo MOSCOW - FenerbahceAcibadem ISTANBUL 2-3
    09.12.2009 18:00 Modranská PROSTEJOV - Aluprof BIELSKO-BIALA 3-2


    Pool D
    10.12.2009 20:30 Asystel NOVARA - Metal GALATI 3-1
    10.12.2009 18:00 Bank BPS Fakro MUSZYNIANKA - Zarechie ODINTSOVO 0-3

    Pool A
    08.12.2009 18:00 Dinamo MOSCOW - Olympiacos PIRAEUS 3-2
    10.12.2009 20:30 TRENTINO BetClic - Jihostroj CESKE BUDEJOVICE 3-0


    Pool B
    10.12.2009 20:30 Unicaja ALMERIA - Zenit KAZAN 1-3
    10.12.2009 19:30 CSKA SOFIA - TOURS VB 1-3


    Pool C
    08.12.2009 20:15 Hypo Tirol INNSBRUCK - Noliko MAASEIK 2-3
    10.12.2009 18:00 Budvanska Rivijera BUDVA - Lube Banca Marche MACERATA 1-3


    Pool D
    09.12.2009 20:30 Knack Randstad ROESELARE - CAI TERUEL 1-3
    09.12.2009 18:00 PGE Skra BELCHATOW - Radnicki KRAGUJEVAC 3-1


    Pool E
    09.12.2009 18:00 Panathinaikos ATHENS - VfB FRIEDRICHSHAFEN 3-1
    09.12.2009 20:30 CoprAtlantide PIACENZA - JASTRZEBSKI Wegiel S.A. 3-1


    Pool F
    09.12.2009 20:15 ACH Volley BLED - ISTANBUL B.Sehir Belediyesi 1-3
    09.12.2009 20:00 PARIS Volley - Asseco Resovia RZESZOW 2-3

    Where do they play this game? I think Constanta can beat Galati again after their success in championship game if they take the Cup seroiously. Wiht Barun and Topic they seem strong.

    In semifinals of Roumanian Cup: CSU Metal Galati - Tomis Constanta and Dinamo Bucuresti - Stiinta Bacau.

    WEEK 1


    Pool A (Brazil)
    31.07 Brazil - Puerto Rico 3-0
    31.07 Germany - USA 3-1
    01.08 Brazil - Germany 3-0
    01.08 Puerto Rico - USA 1-3
    02.08 Brazil - USA 3-0
    02.08 Puerto Rico - Germany 1-3


    Pool B (Poland)
    31.07 Poland - Thailand 3-0
    31.07 Japan - Netherlands 2-3
    01.08 Poland - Netherlands 3-1
    01.08 Thailand - Japan 1-3
    02.08 Poland - Japan 3-1
    02.08 Netherlands - Thailand 3-1


    Pool C (China)
    31.07 Russia - Korea 3-1
    31.07 China - Dominican Rep. 3-1
    01.08 Dominican Rep. - Russia 1-3
    01.08 China - Korea 3-0
    02.08 Korea - Dominican Rep. 1-3
    02.08 China - Russia 3-2

    12 June
    Italy - China 3-1
    Serbia - France 3-2
    Cuba - Bulgaria 1-3
    Venezuela - Finland 2-3


    13 June
    Netherlands - USA 3-1
    Italy - China 3-2
    Korea - Argentina 3-2
    Japan - Russia 1-3
    Cuba - Bulgaria 3-2
    Brazil - Poland 3-1


    14 June
    Netherlands - USA 3-2
    Korea - Argentina 2-3
    Serbia - France 1-3
    Japan - Russia 1-3
    Brazil - Poland 3-0
    Venezuela - Finland 1-3


    But if Im not wrong noone said like that ;) Personally from all Polish liberos the most I like Rusek and Zatorki, but in last case Im not objective...


    He also said that players of AZS are technically weak and won by chance. I read it in 2 interviews, with Drzyzga for reprezentacja.net and with Bartman for Przegląd Sportowy.


    Yes, he said some strange things probably because he was desparate. Three of Piacenza's best four players Joao Bravo, Zlatanov and Falasca were out, only Marshall played but he was coming back from injury, too. I think Lorenzetti was just nervous because he knew that with a complete squad Czestohowa couldn't stop Piacenza. The second leg game will be really interesting and exciting I'm sure of that. I can immagine the atmosphere that is expecting Piacenza now in Czestochowa:-) If Zlatanov is back, the Italian team still have chance to qualify I think, if he doesn't it will be really hard for Piacenza. As far as I know Joao Bravo and Falasca are still out for sure. Anyway, it will be a game that must be seen in live on tv absolutely.

    Playoffs 12


    Zarechie ODINTSOVO (RUS) - Scavolini PESARO (ITA) 1-3


    Volley BERGAMO (ITA) - Farmutil PILA (POL) 3-0


    RIJEKA KVIG (CRO) - Türk Telekom ANKARA (TUR) 1-3


    Dinamo MOSCOW (RUS) - Postar 064 BEOGRAD (SRB) 3-1


    Fakro Muszynianka MUSZYNA (POL) - RC CANNES (FRA) 3-2


    Eczacibasi Zentiva ISTANBUL (TUR) - Vakifbank Günes S. ISTANBUL (TUR) 3-1