You are not logged in.

Justyna

Administrator

  • "Justyna" is female
  • "Justyna" started this thread

Posts: 6,365

Favourite Team: AZS Częstochowa, Poland, Croatia

Location: Poland

  • Send private message

1

Thursday, December 7th 2006, 5:27pm

Top Teams Cup 2006/2007

1st round (2 matches)
VBC ESCH (LUX) - AEL LIMASSOL (CYP) 1st 0:3 and 2nd 0:3
Minchanka MINSK (BLR) - ZOK RIJEKA (CRO) 1st 3:0 and 2nd 3:0

2nd round from 15-17/12/2006
Tournament#1 in Engelholm (SWE)
Teuta DURRES (ALB)
AO MARKOPOULO (GRE)
Slavia UK SLSP BRATISLAVA (SVK)
ENGELHOLM VK (SWE)

Tournament#2 in Baranovichi (BLR)
Atlant BARANOVICHI (BLR)
Vanajan HÄMEENLINNA (FIN)
Stal BIELSKO-BIALA (POL)
AEL LIMASSOL (CYP)

Tournament#3 in Bacau (ROM)
Jelovica TUZLA (BIH)
Stiinta BACAU (ROM)
Spartak SUBOTICA (SCG)
Galychanka TERNOPIL (UKR)

Tournament#4 in Novo Mesto (SLO)
SCHWERINER SC (GER)
Vasas BUDAPEST (HUN)
TPV NOVO MESTO (SLO)
Besiktas ISTANBUL (TUR)

Tournament#5 in Brno (CZE)
Kralovo Pole BRNO (CZE)
Grupo 2002 MURCIA (ESP)
Rote Raben VILSBIBURG (GER)
Panathinaikos ATHENS (GRE)

Tournament#6 in Trofa (POR)
NEWBRIDGE VC (IRL)
Sant'Orsola Asystel NOVARA (ITA)
Clube Academico TROFA (POR)
Minchanka MINSK (BLR)

Tournament#7 in Nova Gorica (SLO)
Anorthosis FAMAGUSTA (CYP)
PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED)
Team EDINBURGH (SCO)
Hit NOVA GORICA (SLO)

Tournament#8 in Cherkasy (UKR)
Fabasoft LINZ (AUT)
Fortuna ODENSE (DEN)
Volley 80 PETANGE (LUX)
Krug CHERKASY (UKR)

Nastja

Master

  • "Nastja" is female

Posts: 1,868

Favourite Players: Lena Dziękiewicz

Location: Krakow / Hamburg

Occupation: Student

  • Send private message

2

Saturday, December 16th 2006, 7:28am

Tournament #1 in ENGELHOLM (SWE) from 15-17/12/2006
results from 15/12/2006

ENGELHOLM VK vs Teuta DURRES 3:2 (16:25 25:23 21:25 25:20 18:16)
AO MARKOPOULO vs Slavia UK SLSP BRATISLAVA 1:3 (25:20 19:25 20:25 23:25)

Tournament #2 in BARANOVICHI (BLR) from 15-17/12/2006
results from 15/12/2006


Atlant BARANOVICHI vs AEL LIMASSOL 3:0 (25:16 25:16 25:11)
Vanajan HÄMEENLINNA vs Aluprof BIELSKO-BIALA 2:3 (33:31 23:25 25:22 15:25 8:15)

Tournament #3 in BACAU (ROM) from 15-17/12/2006
results from 15/12/2006


Stiinta BACAU vs Jelovica TUZLA 3:0 (25:16 25:14 25:11)
Spartak SUBOTICA vs Galychanka TERNOPIL 1:3 (22:25 25:21 21:25 21:25)

Tournament #4 in NOVO MESTO (SLO) from 15-17/12/2006
results from 15/12/2006


Besiktas ISTANBUL vs SCHWERINER SC 0:3 (14:25 20:25 21:25) :D nice that the nothern german girls got a victory, have to support my "neighbours" :mrgreen:
TPV NOVO MESTO vs Vasas BUDAPEST 3:0 (25:19 25:22 25:15)

Tournament #5 in BRNO (CZE) from 15-17/12/2006
results from 15/12/2006


Panathinaikos ATHENS vs Kralovo Pole BRNO 0:3 (26:28 22:25 25:27)
Rote Raben VILSBIBURG vs Grupo 2002 MURCIA 0:3 (20:25 17:25 24:26)
:cry2: too bad that vilsbiburg wasnt able to get one set, at least... would have been a little surprise

Tournament #6 in TROFA (POR) from 15-17/12/2006
results from 15/12/


Sant'Orsola Asystel NOVARA vs Minchanka MINSK 3:0 (25:17 25:14 25:15) Novara continues with the victories :clapping:
NEWBRIDGE VC vs Clube Academico TROFA 0:3 (6:25 11:25 10:25)

Tournament #7 in NOVA GORICA (SLO) from 15-17/12/2006
results from 15/12/2006


PlantinaLonga LICHTENVOORDE vs Team EDINBURGH 3:0 (25:4 25:11 25:13)
Anorthosis FAMAGUSTA vs Hit NOVA GORICA 0:3 (22:25 10:25 12:25)

Tournament #8 in CHERKASY (UKR) from 15-17/12/2006
results from 15/12/2006


Volley 80 PETANGE vs Fabasoft LINZ 0:3 (11:25 15:25 15:25)
Fortuna ODENSE vs Krug CHERKASY 0:3 (12:25 13:25 24:26)

Justyna

Administrator

  • "Justyna" is female
  • "Justyna" started this thread

Posts: 6,365

Favourite Team: AZS Częstochowa, Poland, Croatia

Location: Poland

  • Send private message

3

Sunday, December 17th 2006, 1:51am

Tournament#1 in Engelholm (SWE)
Teuta DURRES vs AO MARKOPOULO 0:3 (18:25, 10:25, 16:25)
Slavia UK SLSP BRATISLAVA vs ENGELHOLM VK 3:0 (25:14, 25:13, 25:19)
Ranking
1. Slavia UK SLSP BRATISLAVA (SVK) - 2 2 0 4
2. AO MARKOPOULO (GRE) - 2 1 1 3
3. ENGELHOLM VK (SWE) - 2 1 1 3
4. Teuta DURRES (ALB) - 2 0 2 2

Tournament#2 in Baranovichi (BLR)
AEL Limassol - BKS Aluprof Bielsko-Biała 0:3 (16:25, 16:25, 13:25)
Atlant Baranowicze - Vanajan Hameenlinna 3:1 (25:17, 22:25, 27:25, 25:12)
Ranking
1. Atlant BARANOVICHI (BLR) - 2 2 0 4
2. Aluprof BIELSKO-BIALA (POL) - 2 2 0 4
3. Vanajan HÄMEENLINNA (FIN) - 2 0 2 2
4. AEL LIMASSOL (CYP) - 2 0 2 2

Tournament#3 in Bacau (ROM)
Galychanka TERNOPIL vs Stiinta BACAU 1:3 (22:25, 23:25, 25:20, 16:25)
Spartak SUBOTICA vs Jelovica TUZLA 3:1 (25:19, 22:25, 25:16, 25:21)
Ranking
1. Stiinta BACAU (ROM) - 2 2 0 4
2. Spartak SUBOTICA (SCG) - 2 1 1 3
3. Galychanka TERNOPIL (UKR) - 2 1 1 3
4. Jelovica TUZLA (BIH) 2 0 2 2


Tournament#4 in Novo Mesto (SLO)
Vasas BUDAPEST vs Besiktas ISTANBUL 3:0 (25:10, 25:14, 25:15)
SCHWERINER SC vs TPV NOVO MESTO 3:1 (29:27, 25:23, 22:25, 25:21)
Ranking
1. SCHWERINER SC (GER) - 2 2 0 4
2. TPV NOVO MESTO (SLO) - 2 1 1 3
3. Vasas BUDAPEST (HUN) - 2 1 1 3
4. Besiktas ISTANBUL (TUR) - 2 0 2 2

Tournament#5 in Brno (CZE)
Kralovo Pole BRNO vs Rote Raben VILSBIBURG 2:3 (25:22, 21:25, 25:16, 12:25, 11:15)
Grupo 2002 MURCIA vs Panathinaikos ATHENS 3:0 (25:14, 25:20, 25:15)
Ranking
1. Grupo 2002 MURCIA (ESP) - 2 2 0 4
2. Kralovo Pole BRNO (CZE) 2 1 1 3
3. Rote Raben VILSBIBURG (GER) - 2 1 1 3
4. Panathinaikos ATHENS (GRE) - 2 0 2 2

Tournament#6 in Trofa (POR)
Minchanka MINSK vs NEWBRIDGE VC 3:0 (25:12, 25:13, 25:13)
Clube Academico TROFA vs Sant'Orsola Asystel NOVARA 3:1 (23:25, 25:18, 25:14, 25:20) :shock: :cry2:
Ranking
1. Clube Academico TROFA (POR) - 2 2 0 4
2. Sant'Orsola Asystel NOVARA (ITA) - 2 1 1 3
3. Minchanka MINSK (BLR) - 2 1 1 3
4. NEWBRIDGE VC (IRL) - 2 0 2 2

Tournament#7 in Nova Gorica (SLO)
Team EDINBURGH vs Anorthosis FAMAGUSTA 0:3 (20:25, 16:25, 13:25)
Hit NOVA GORICA vs PlantinaLonga LICHTENVOORDE 1:3 (23:25, 25:17, 24:26, 15:25)
Ranking
1. PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED) - 2 2 0 4
2. Hit NOVA GORICA (SLO) - 2 1 1 3
3. Anorthosis FAMAGUSTA (CYP) - 2 1 1 3
4. Team EDINBURGH (SCO) 2 0 2 2

Tournament#8 in Cherkasy (UKR)
Fabasoft LINZ vs Fortuna ODENSE 3:0 (25:17, 25:15, 25:18 )
Krug CHERKASY vs Volley 80 PETANGE 3:0 (25:16, 25:10, 25:12)
Ranking
1. Krug CHERKASY (UKR) - 2 2 0 4
2. Fabasoft LINZ (AUT) - 2 2 0 4
3. Fortuna ODENSE (DEN) - 2 0 2 2
4. Volley 80 PETANGE (LUX) 2 0 2 2

Nastja

Master

  • "Nastja" is female

Posts: 1,868

Favourite Players: Lena Dziękiewicz

Location: Krakow / Hamburg

Occupation: Student

  • Send private message

4

Sunday, December 17th 2006, 2:03am

:clap: :good: nice... the 2 german teams won today :D
i think schweriner SC can reach a lot in this tournament :)

and :shock2: ehh, novara looses to trofa??? THATS a surprise...

Humbert

Trainee

Posts: 106

Location: Germany

Occupation: Student

  • Send private message

5

Monday, December 18th 2006, 12:52am

Tournament #1 in ENGELHOLM (SWE)
Teuta DURRES vs Slavia UK SLSP BRATISLAVA 0 : 3 (21:25 16:25 18:25)
ENGELHOLM VK vs AO MARKOPOULO 0 : 3 (22:25 21:25 16:25)
Final Ranking
1.Slavia UK SLSP BRATISLAVA 6
2.AO MARKOPOULO 5
3.ENGELHOLM VK 4
4.Teuta DURRES 3

Tournament #2 in BARANOVICHI (BLR)
Vanajan HÄMEENLINNA vs AEL LIMASSOL 3 : 0 (25:19 25:17 25:17)
Aluprof BIELSKO-BIALA vs Atlant BARANOVICHI 3 : 1 (25:18 22:25 25:19 25:17)
Final Ranking
1.Aluprof BIELSKO-BIALA 6
2.Atlant BARANOVICHI 5
3.Vanajan HÄMEENLINNA 4
4.AEL LIMASSOL 3

Tournament #4 in NOVO MESTO (SLO)
Vasas BUDAPEST vs SCHWERINER SC 0 : 3 (20:25 17:25 17:25)
TPV NOVO MESTO vs Besiktas ISTANBUL 3 : 2 (25:12 19:25 25:17 22:25 17:15)
Final Ranking
1.SCHWERINER SC 6:trophy:
2.TPV NOVO MESTO 5
3.Vasas BUDAPEST 4
4.Besiktas ISTANBUL 3

Tournament #5 in BRNO (CZE)
Panathinaikos ATHENS vs Rote Raben VILSBIBURG 3 : 1 (25:15 18:25 25:18 25:13) :cry2:
Kralovo Pole BRNO vs Grupo 2002 MURCIA 0 : 3 (15:25 20:25 16:25)
Final Ranking
1.Grupo 2002 MURCIA 6
2.Kralovo Pole BRNO 4
3.Rote Raben VILSBIBURG 4
4.Panathinaikos ATHENS 4

Tournament #6 in TROFA (POR)
Sant'Orsola Asystel NOVARA vs NEWBRIDGE VC 3 : 0 (25:3 25:9 25:5)
Clube Academico TROFA vs Minchanka MINSK 3 : 0 (25:20 25:23 25:21)
Final Ranking
1.Clube Academico TROFA 6
2.Sant'Orsola Asystel NOVARA 5 :shock:
3.Minchanka MINSK 4
4.NEWBRIDGE VC 3

Tournament #7 in NOVA GORICA (SLO)
PlantinaLonga LICHTENVOORDE vs Anorthosis FAMAGUSTA 3 : 0 (25:18 25:4 25:13)
Hit NOVA GORICA vs Team EDINBURGH 3 : 0 (25:16 25:18 25:11)
Final Ranking
1.PlantinaLonga LICHTENVOORDE 6
2.Hit NOVA GORICA 5
3.Anorthosis FAMAGUSTA 4
4.Team EDINBURGH 3

Tournament #8 in CHERKASY (UKR)
Volley 80 PETANGE vs Fortuna ODENSE 1 : 3 (18:25 25:22 19:25 17:25)
Krug CHERKASY vs Fabasoft LINZ 3 : 0 (25:8 25:14 25:8 )
Final Ranking
1.Krug CHERKASY 6
2.Fabasoft LINZ 5
3.Fortuna ODENSE 4
4.Volley 80 PETANGE 3

Justyna

Administrator

  • "Justyna" is female
  • "Justyna" started this thread

Posts: 6,365

Favourite Team: AZS Częstochowa, Poland, Croatia

Location: Poland

  • Send private message

6

Monday, December 18th 2006, 10:55am

Humbert, you forgot about tournament #3 :wink2:
Tournament#3 in Bacau (ROM)
Stiinta BACAU vs Spartak SUBOTICA 3:0 (25:14 25:21 25:21)
Jelovica TUZLA vs Galychanka TERNOPIL 0:3 (22:25 14:25 25:27)
Ranking
1. Stiinta BACAU (ROM) - 3 3 0 6
2. Galychanka TERNOPIL (UKR) - 3 2 1 5
3. Spartak SUBOTICA (SCG) - 3 1 2 4
4. Jelovica TUZLA (BIH) - 3 0 3 3


1/8 Finals 9/10/11.01.2007 and 16/17/18.01.2007

CS MADEIRA (POR) - PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED)

Stiinta BACAU (ROM) - USSP ALBI (FRA)

VK SENICA (SVK) - Grupo 2002 MURCIA (ESP)

Krug CHERKASY (UKR) - VFM SAIGNELEGIER (SUI)

Asterix KIELDRECHT (BEL) - Slavia UK SLSP BRATISLAVA (SVK)

Aluprof BIELSKO-BIALA (POL) - CSKA MOSCOW (RUS)

Postar 064 BEOGRAD (SCG) - Clube Academico TROFA (POR)

SCHWERINER SC (GER) - Rapid Aibo BUCURESTI (ROM)

Justyna

Administrator

  • "Justyna" is female
  • "Justyna" started this thread

Posts: 6,365

Favourite Team: AZS Częstochowa, Poland, Croatia

Location: Poland

  • Send private message

7

Friday, January 12th 2007, 2:46am

POR - CS MADEIRA - NED - PlantinaLonga LICHTENVOORDE 1:3 (25:22 18:25 22:25 20:25)

ROM - Stiinta BACAU - FRA - USSP ALBI 3:1 (25:20 25:27 25:19 25:23)

SVK - OMS SENICA - ESP - Grupo 2002 MURCIA 0:3 (15:25 18:25 15:25)

UKR - Krug CHERKASY - SUI - VFM FRANCHES-MONTAGNES 3:0 (25:16 25:16 25:12)

BEL - Asterix KIELDRECHT - SVK - Slavia UK SLSP BRATISLAVA 3:0 (25:23 25:18 25:20)

POL - Aluprof BIELSKO-BIALA - RUS - CSKA MOSCOW 2:3 (25:14 23:25 25:20 18:25 13:15)

SRB - Postar 064 BEOGRAD - POR - Clube Academico TROFA 3:1 (25:22 25:19 23:25 25:22)

GER - SCHWERINER SC - ROM - Rapid-Aibo BUCURESI 3:0 (25:18 25:17 25:11)

Skill Wins Points
Heart Wins Games

Justyna

Administrator

  • "Justyna" is female
  • "Justyna" started this thread

Posts: 6,365

Favourite Team: AZS Częstochowa, Poland, Croatia

Location: Poland

  • Send private message

8

Friday, January 19th 2007, 1:52am

POR - CS MADEIRA - NED - PlantinaLonga LICHTENVOORDE 0:3 (13:25 17:25 17:25)

ROM - Stiinta BACAU - FRA - USSP ALBI 2:3 (25:13 25:23 24:26 23:25 8:15) 6th set 23:25

SVK - OMS SENICA - ESP - Grupo 2002 MURCIA 0:3 (17:25 15:25 14:25)

UKR - Krug CHERKASY - SUI - VFM FRANCHES-MONTAGNES 3:0 (25:16 25:21 26:24)

BEL - Asterix KIELDRECHT - SVK - Slavia UK SLSP BRATISLAVA 0:3 (21:25 21:25 22:25) 4th set 33:31

POL - Aluprof BIELSKO-BIALA - RUS - CSKA MOSCOW 3:1 (25:22 21:25 25:20 25:19) 5th set 19:25

SRB - Postar 064 BEOGRAD - POR - Clube Academico TROFA 3:2 (23:25 25:13 25:19 23:25 15:12)

GER - SCHWERINER SC - ROM - Rapid-Aibo BUCURESTI 3:0 (25:15 25:13 25:10)

Skill Wins Points
Heart Wins Games

Justyna

Administrator

  • "Justyna" is female
  • "Justyna" started this thread

Posts: 6,365

Favourite Team: AZS Częstochowa, Poland, Croatia

Location: Poland

  • Send private message

9

Friday, January 19th 2007, 1:57am

1/4 finals
30.01. - 01.02.2007 NED - PlantinaLonga LICHTENVOORDE
6./7./8. 02.2007 FRA - USSP ALBI

30.01. - 01.02.2007 ESP - Grupo 2002 MURCIA
6./7./8. 02.2007 UKR - Krug CHERKASY

30.01. - 01.02.2007 BEL - Asterix KIELDRECHT
6./7./8. 02.2007 RUS - CSKA MOSCOW

30.01. - 01.02.2007 SRB - Postar 064 BEOGRAD
6./7./8. 02.2007 GER - SCHWERINER SC

Skill Wins Points
Heart Wins Games

Humbert

Trainee

Posts: 106

Location: Germany

Occupation: Student

  • Send private message

10

Monday, February 12th 2007, 12:21am

Results Quarterfinals
PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED) - USSP ALBI (FRA) 3:0 (25-18, 25-15, 25-19)
USSP ALBI (FRA) - PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED) 2:3 (25-20, 21-25, 24-26, 25-18, 12-15)

Grupo 2002 MURCIA (ESP) - Krug CHERKASY (UKR)3:0 (25-12, 25-15, 25-18 )
Krug CHERKASY (UKR) - Grupo 2002 MURCIA (ESP) 0:3 (18-25, 22-25, 22-25)

Asterix KIELDRECHT (BEL) - CSKA MOSCOW (RUS) 0:3 (21-25, 19-25, 15-25)
CSKA MOSCOW (RUS) - Asterix KIELDRECHT (BEL) 3:1 (15-25, 25-16, 25-21, 25-17)

Postar 064 BEOGRAD (SRB) - SCHWERINER SC (GER) 3:2 (25-16, 23-25, 19-25, 25-22, 20-18 )
SCHWERINER SC (GER) - Postar 064 BEOGRAD (SRB) 3:1 (18-25, 25-21, 25-21, 27-25)
SCHWERINER SC (GER) - Postar 064 BEOGRAD (SRB) Extra set: 25-16


Final Four 10-11 March 2007
10.03.2007 PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED) - Grupo 2002 MURCIA (ESP)
10.03.2007 CSKA MOSCOW (RUS) - SCHWERINER SC (GER)
11.03.2007 Bronze medal match
11.03.2007 Final
Der unzufriedene Mensch findet keinen bequemen Stuhl.

Nastja

Master

  • "Nastja" is female

Posts: 1,868

Favourite Players: Lena Dziękiewicz

Location: Krakow / Hamburg

Occupation: Student

  • Send private message

11

Monday, February 12th 2007, 10:32pm

Quoted from ""Humbert""


SCHWERINER SC (GER) - Postar 064 BEOGRAD (SRB) Extra set: 25-16


ohoho interesting ehehe but luckily schwerin won :D
so humbert lets hope that our girls will achieve sth reallyyy nice :)

Humbert

Trainee

Posts: 106

Location: Germany

Occupation: Student

  • Send private message

12

Tuesday, February 13th 2007, 12:08am

Quoted from ""Nastja""

so humbert lets hope that our girls will achieve sth reallyyy nice :)

i guess with an opponent like CSKA MOSCOW, Schwerin would need a miracle to achieve something :?
Der unzufriedene Mensch findet keinen bequemen Stuhl.

Humbert

Trainee

Posts: 106

Location: Germany

Occupation: Student

  • Send private message

13

Monday, March 12th 2007, 11:25pm

Semi-finals
PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED) - Grupo 2002 MURCIA (ESP) 0:3 (5:25, 15:25, 18:25)
CSKA MOSCOW (RUS) - SCHWERINER SC (GER) 3:1 (25:23, 22:25, 25:13, 25:10)

Bronze medal match
PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED) - SCHWERINER SC (GER) 0:3 (20-25, 21-25, 18-25)

Final
Grupo 2002 MURCIA (ESP) - CSKA MOSCOW (RUS) 3:0 (25-20, 25-16, 25-22)

Final Ranking Women’s Top Teams Cup 2006/07
1. Grupo 2002 MURCIA (ESP)
2. CSKA MOSCOW (RUS)
3. SCHWERINER SC (GER)
4. PlantinaLonga LICHTENVOORDE (NED)

Individual Awards
MVP: Lioubov Kilic (Grupo 2002 Murcia)
Best Spiker Sylvia Roll (Schweriner SC)
Best Receiver: Linda Dörendahl (Schweriner SC)
Best Server: Lioubov Kilic (Grupo 2002 Murcia)
Best Blocker: Anastasia Shmeleva (CSKA Moscow)
Best Setter: Sara Pérez (Grupo 2002 Murcia)
Best Libero: Diana Castaño Pitu (Grupo 2002 Murcia)
Der unzufriedene Mensch findet keinen bequemen Stuhl.

Social bookmarks