28 June - 3 July
Teams:
China
Belarus
Cuba
Dominican Rep.
Japan
Netherlands
Poland
Russia
28 June - 3 July
Teams:
China
Belarus
Cuba
Dominican Rep.
Japan
Netherlands
Poland
Russia
Superb!!!
Where did you find that Poland will be there?
FIVB's site.
why doesn t turkey participate any tournament din t they invite turkey or chiappini has another preparation process for team
wow great set of team
POland great a lot opportunity to test with strong teams before ECH Monteuxe WGP now this cool
I don't know if it's final list. I just found it on FIVB's site. Maybe will be some changes, I don't know
Poland?? ...shock
I think this cup first time will be without Azerbaijan
2nd time without AZERBAIJAN who won two times brozne there!
1.AZERBAIJAN
2. Russia
3. Belarus
4. japan
5. Cuba
6. Netherlands
From 26 June till 04 July!
What about China, Dominican Republic and Poland?
Today China announced their participating in Yeltsin Cup too.
why doesn t turkey participate any tournament din t they invite turkey or chiappini has another preparation process for team
Turkey will not play in Boris Yeltsin Cup. Because; Turkey invited to a tournament in China
China International Women's Volleyball Tournament
27 May - 6 June 2009
China, Cuba, Netherlands, Turkey
Turkey will not play in Boris Yeltsin Cup. Because; Turkey invited to a tournament in China
China International Women's Volleyball Tournament
27 May - 6 June 2009
China, Cuba, Netherlands, Turkey
dominican republic will replace netherlands in the Tournament of China Int'l Volley Masters.
dominican republic will replace netherlands in the Tournament of China Int'l Volley Masters.
After I wrote this message, Dominican Republic included in the tournament
1 Darya ZAMANOVA 30/04/1987 196 307 290 285 Azerrail
2 Kseniya KOVALENKO 21/11/1986 190 312 295 Azerrail
3 Lala BAGHIYEVA 13/01/1986 170 260 230 Nagliyatchi
C 4 Oksana PARKHOMENKO . 28/07/1984 185 310 290 Fenerbahce Acibadem
5 Anita BREDIS 27/01/1992 173 268 260 Lokomotiv Baku
6 Ayshan ABDULAZIMOVA 11/04/1993 177 265 260 Lokomotiv Baku
7 Yelena PARKHOMENKO 11/09/1982 186 300 293 Azerrail
8 Natavan GASIMOVA 8/07/1985 176 287 275 Azerrail
9 Natalya MAMMADOVA 2/12/1984 195 305 298 Turk Telecom
10 Oksana MAMMADYAROVA 6/04/1978 177 305 290 Azerrail
11 Lidiya MAKSIMENKO 19/03/1981 191 275 270 Azerrail
L 12 Valeriya KOROTENKO 29/01/1984 171 260 255 Fenerbahce Acibadem
14 Lada MAKSIMOVA 5/09/1987 183 290 285 Azerrail
15 Aynur KARIMOVA 7/12/1988 189 290 280 Nagliyatchi
16 Shafag KARIMOVA 15/10/1988 174 270 260 Lokomotiv Baku
17 Polina RAHIMOVA 5/06/1990 197 307 290 Azerrail BAKU
18 Oksana KISELYOVA 30/05/1992 177 275 260 Azerrail
Russia, Japan, Belarus, Cuba, Azerbaijan, Netherlands
28 June
13.00. Japan - Cuba
15.15. Azerbaijan - Netherlands
17.15. Russia - Belarus
29 June
13.00. Belarus - Netherlands
15.15. Cuba - Azerbaijan
17.15. Japonia - Rosja
30 June
13.00. Russia - Azerbaijan
15.15. Belarus - Japan
17.15. Netherlands - Cuba
1 July
13.00. 5th place match
15.15. semifinal
17.15. semifinal
2 July
14.00. 3rd place match
16.00. Final
Ej, ej, ej wait a minute. Where is Poland???
Poland is out but I don't understand - is there any groups???